| TheUnluckyClaudiu a întrebat:

Prietena mea are 16 ani si invata intr-un liceu prost famat, de cand a inceput clasa a 10-a in fiecare zi la scoala vine un anumit tigan impreuna cu prietenii lui sa se "plimbe" si ei prin liceu. Liceul are doar un singur gardian care si acela este degeaba si intra si iese cine vrea, oricand vrea. Acest tigan se ia de prietena mea (de ea in special) si prietenele ei, nu le lasa sa iasa din scoala sau sa se duca la fumat sau alte chestii, astazi i-a smuls telefonul din mana si a fortat-o sa il pupe pentru a il da inapoi si a amenintat-o ca iese rau daca nu face ce zice el. Eu am terminat liceul, lucrez si nu am ce sa ii fac acelui tigan pentru ca este si mai masiv, are si satra dupa el. Ea i-a spus dirigintei, care a vorbit cu directoarea, directoarea a trimis un profesor sa il dea afara, tiganul a inceput sa il injure pe acel profesor si tot a intrat in scoala dupa. Eu i-am propus prieteni mele sa ii spuna mamei ei, pentru ca ea stie mai bine ce e de facut pentru ca este mama. Dar ea nu accepta sa ii spun. Ce pot face in acest caz? Ajutor!

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă cunoști numele țiganului, fă o plângere la poliție. Dar ar trebui să facă fata. E o situație gravă.

| Andreeush a răspuns:

De ce nu vrea să îi spună mamei ei prin ce trece?
Spune-i că nu-i normală situația, ceva trebuie făcut în privința asta.
Poate să meargă la poliție împreună cu mama ei și să îl denunțe.

| Denisa0954 a răspuns:

Tot ce se poate face este sa fie chemată poliția. Eventual depusă plângere pentru hărțuire pentru ca i-a fost luat telefonul. Nu neglija trenurile astea si ia chiar tu atitudine dacă altcineva nu o face