| anonim_4396 a întrebat:

Salut prieteni.
Cu câteva păreri, sfaturi și încurajări cred că aș putea trece peste acest defect al meu : gelozia.
Sunt foarte geloasă ( știu, acesta este semnul că iubesc și că îmi pasă ), dar își face prezența foarte repede, chiar și atunci când nu trebuie.
Eu am mare încredere în el, însă apare acest *dacă*.
*Dacă întâlnește o fată și dansează cu ea, oare o să-mi ia locul? *
Știe toată lumea că băieții nu-și dau seama cât de geloasă poate fii prietena lui dacă dansează sau vorbește cu o altă fată.
Sunt o persoană destul de negativă. La mine mereu există partea acasta în orice problemă.
Deci, eu aș vrea să scap de această gelozie care practic simt că mă distruge cu niște sfaturi și încurajări. Sper să mă ajute acum și pe viitor.
Dau fundă.
Mulțumesc happy

8 răspunsuri:
| Voidwithin a răspuns:

Eu cred ca tu nu ai reusit sa fi implinita pe cont propriu si din cauza asta ai intrat intr-o relatie.Nu intelege gresit, o relatie aduce multa fericire (asta e si scopul ei) dar cred ca ai ajuns dependenta de el si acuma ti-e frica sa nu-l pierzi.
Iubirea si gelozia nu au nimic in comun
iubire=libertate, gelozie=frica.
Probabil ca iti place acest sentiment fiindca altfel nu vad problema.
Partea neplacuta sunt efectele ''nocive'' care pot distruge o relatie.
Oricum, un alcoolic iubeste sa se imbete dar partea naspa e cand se scoala a doua zi...
Ei bine fa ce vrei, alegerea e a ta.

| NH4OH a răspuns (pentru Voidwithin):

Nu este adevărat. Pot spune că el este chiar alesul vieții mele, doar că. da, ai dreptate, am ajuns să fiu dependentă de el.

| Ritsuko a răspuns:

Gandeste-te ca daca nu renunti la gelozia asta prosteasca o sa il pierzi. Oamenii sunt liberi sa faca ce isi doresc, daca te iubeste nu te va insela niciodata.

| Ciumpi35 a răspuns:

Gelozia nu reprezinta iubirea. „Daca il iubesti, lasa-l liber." Asa o sa-l pierzi, cu gelozia.

| girl971 a răspuns:

Nu trebuie sa fii geloasa.Gandeste-te cum ar fi daca ai vorbi tu cu un baiat, iar el ar fi gelos.Ai simti ca nu are incredere in tine.Atunci cand vorbeste cu o fata, aduti aminte de toate momentele placute.Iar daca se va indragosti de alta...foarte bine! Inseamna ca nu te-a iubit destul si nu a fost suficient de bun pentru tine. Sper ca te-am ajutat.

| savalucian a răspuns:

Gelozia nu este semn de iubire happy. E doar posesivitate si frica. Problema nu e increderea in el, problema este increderea in tine.

| NH4OH a răspuns (pentru savalucian):

Gelozia este un semn principal al iubirii și al păsării, apoi cel al fricii. Normal dacă ții la cineva și iubești, ești gelos, că dacă nu ar fi așa, ar însemna că nu-ți pasă nici de persoană și nici ce face aceasta.

| savalucian a răspuns (pentru NH4OH):

Exact asta e problema ta. Crezi ca gelozia e o emotie pozitiva. Una e sa fii obsedat si alta este sa iubesti. Un mic exercitiu de gandire. este partenerul 1 si partenerul 2. In primul caz exista gelozie, in al doilea nu. Dupa despartire o sa simti dispret pentru partenerul 1 si un seniment indiferent sau pozitiv despre partenerul 2. Ai auzit de iubire neconditionata?