| anonim_4396 a întrebat:

Salut, recent am fost la un interviu pentru angajare, insa la final dupa ce le-am dat niste date minore mi-au spus ca vor reveni cu un telefon, mi-e teama ca nu voi fi sunat si ca este vrajeala. Da este printre primele mele interviuri si de aceea nu stiu ce sa zic. Eu de obicei consider ca replica "revenim cu un telefon" e reject pe față. Voi ce parere aveți?

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu e "reject pe fata", nimeni nu te angajeaza pe loc. Orice angajator are nevoie sa vada mai multi candidati ca sa ia o decizie

| SilentRain a răspuns:

Cate o dată da, cate o dată nu
Daca a trecut mai mult de 2 zile și nu te-a sunat, îți dai seama

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Salut!

De cele mai multe ori nu au mai revenit cu telefonul ala

Din nefericire multe companii sau corporatii dau dovada de o "seriozitate" iesita in comun

De ce sa iti fie teama? Nu este nimic grav si ai toate sansele sa gasesti un alt loc de munca

Succes!

| RainbowD a răspuns:

Depinde unde ai aplicat. In domenile importante (sanatate, IT, energetica, etc) raspunsurile vin mult mai greu, deoarece vin mai multi candidati care aplica pentru postul respectiv. Si iti dai seama ca se face o selectie. Eu, cel putin am primit raspunsul dupa o saptamana, dupa ce am sustinut examenul scris si interviul. Dar, daca nu esti sunat in decurs de o saptamana, maxim 2, nu cred ca are rost sa iti mai faci sperante. Unele companii folosesc aceasta scuza...intradevar. Dar, nu toate. O mica parte din ele, au bunul simti sa te sune inapoi, chiar daca feedback-ul este unul negativ.
Toate cele bune, si spor pe mai departe! happy

| pinksweetloverr a răspuns:

Nu e neaparat reject, poate doar vor să te compare cu restul posibililor noi angajați si au nevoie de timp pentru o decizie