| troleibuz a întrebat:

Mi s-a spus la un interviu de angajare ca ''minuțios'' nu este calitate, ci defect.
Ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| JustDeedee a răspuns:

Asta e foarte bine! Ai încredere în tine, ceea ce e un lucru mare! Probabil s-au speriat când au văzut că ești pus pe fapte mari, dar nu o lua ca un lucru rău pentru că nu e. Nu lăsa pe nimeni să-ți spună dacă e bine sau nu cum ești tu, mai ales pe niște oameni care te cunosc de vreo 10 minute. Mult succes pe mai departe!

12 răspunsuri:
| JustDeedee a răspuns:

Părerea mea este că oamenii încep să fie din ce în ce mai răi. Din punctul meu de vedere nu este un defect, dar probabil cei de la interviul de angajare respectiv nu voiau să te angajeze așa că trebuia să îți caute un nod în papură. După mine, ei nu ți-au găsit niciun defect, dar trebuia să îți spună ceva care să te afecteze puțin, nu? Și au reușit, nu? Cel mai bine e să iei interviul de angajare ca și o experință: ai cunoscut alți oameni, ai cunoscut o altfel de gândire ceea ce te poate duce la concluzia finală: ți-ai dori oare să lucrezi într-un astfel de loc?

| troleibuz explică (pentru JustDeedee):

Ai dreptate. M-am dus la interviu cu gandul ca ma potrivesc 100% pentru acel rol pentru ca aveam tot ceea ce cautau ei (studii, certificari, samd). Multumesc.

| JustDeedee a răspuns (pentru troleibuz):

Asta e foarte bine! Ai încredere în tine, ceea ce e un lucru mare! Probabil s-au speriat când au văzut că ești pus pe fapte mari, dar nu o lua ca un lucru rău pentru că nu e. Nu lăsa pe nimeni să-ți spună dacă e bine sau nu cum ești tu, mai ales pe niște oameni care te cunosc de vreo 10 minute. Mult succes pe mai departe!

| Catrice a răspuns:

Adică credeau ca ești leneș și faci treburile încet.

| Dismally a răspuns:

Probabil te-au testat sa vada ce raspunzi, ar fi trebuit sa le explici de ce este un mare avantaj si nu un defect.

| troleibuz explică (pentru Dismally):

Le-am spus punctul meu de vedere. Totusi, nu am fost acceptat.

| wildthing a răspuns:

Ori era prost/proasta...ori era pus/a acolo sa-ti caute nod in papura cu orice pret.

| troleibuz explică (pentru wildthing):

O varianta la care m-am gandit este ca... probabil nu stie ce inseamna minutios? Ar fi trebuit sa caut un sinonim mai uzual.

| dinaprilie a răspuns:

La respectivul job era nevoie ca tu sa fii minutios?

| troleibuz explică (pentru dinaprilie):

Eu consider ca da avand in vedere ca se umbla mult cu actele altor oameni.

| dinaprilie a răspuns (pentru troleibuz):

Hmm..este posibil si ce spui tu. O sa-ti spun o intimplare personala: de-a lungul serviciilor avute am fost "nevoit" sa dau spaga ( la stat ). Credeam ca le vazusem pe toate pana la un momentdat cand incercand sa vand ceva unei firme private ( mare, f mare ) nu s-a "putut" desi totul era asa cum trebuie si in plus un pic mai ieftin pentru ca era fabricat local. Dupa ceva timp mi s-a spus de catre o alta persoana, mai cunoscatoare acolo, ca trebuia "sa imping ceva pe sub usa". Nu e relevant ce cine cum si nu are o directa legatura cu povestea ta. Daca vrei sa stai sa te gandesti poti sa o faci 100 de ani. Shit happens!

| troleibuz explică:

Concluzia mea este ca nu au fost instruiti cum sa anunte ca s-a ocupat postul.

| SmaraldAlbastru a răspuns:

Caută alt job, nu te angaja într-o firmă unde prostia începe chiar de la Resurse Umane.