| anonim_4396 a întrebat:

Salut! Sunt baiat iar acum aproximativ doua luni eu si un prieten de al meu heterosexual pana acum...nu stiu, ne-am indragostit unul de celalalt. O luna mai tarziu am inceput o relatie asa ca avem o luna impreuna momentan. El este un baiat de nota 100. Foarte atent la mine, la emotiile mele, la nevoile mele, foarte dragut, absolut niciun red flag..cu exceptia unui detaliu care complica situatia. El mai are o "relatie" de un an si jumatate cu o fata din alta localitate, aflata la vreo 400km de orasul nostru. "Relatia" lor pe langa ca e la distanta este EXTREM de toxica iar ea este foarte agresiva cu el(ea ii da mesaje si il ameninta cu despartirea daca nu o suna in momentul in care vrea ea cu video de exemplu si multe altele). Eu il cunosc si motivele pentru care am inceput relatia cu baiatul asta au fost luungi discutii care, pe scurt: a recunoscut ca ei doi nu se mai iubesc, nu exista saptamana fara cearta, nu mai merge si nu exista viitor in acea "relatie". Este clar cu cine si-ar dori el sa fie de fapt, are o gramada de planuri de planuri de viitor cu mine etc. Problema este insa ca ei doi chiar daca nu se iubesc au un atasament extrem de puternic. Instagramul lor contine 90% poze cu ei, vorbesc zilnic si chiar si in urma unor certuri urate se impaca relativ repede. Mereu incerc sa vorbesc cu el si il intreb de ce se impaca atat de repede iar el imi zice ca ii pare rau, ca este foarte atasat de ea si ca asa s-a obisnuit. Am avut niste situatii mai tensionate in care l-am pus sa aleaga si mereu m-a ales pe mine insa s-a impacat cu ea la scurt timp dupa. A recunoscut si el ca este foarte speriat sa isi asume o noua relatie cu un baiat. Ce sa fac? Cum sa il ajut sa treaca peste frica asta de necunoscut? Cum sa fac sa treaca peste acel atasament..care banuiesc ca este tot rodul fricii de a isi asuma situatia de fata?

10 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Nu erai fata pe alt cont? thinking

| alexandruenache a răspuns (pentru Catrice):

Mi-am dat seama ca...conteaa si ca suntem baieti amandoi, mi-a fost frica de criticasad

| LPCTSTR a răspuns:

In fond, este decizia lui daca se desparte de ea sau nu, cine esti tu sa-i spui sa o lase? In afara de al doilea iubit, n-ai cum iesi din sfera asta de rationament.
Pe de alta parte, probabil esti constient de stereotipii si mentalitatea general-valabila romneasca, fapt pentru care nu numai "onoarea", asa cum cred precursorii "dacilor liberi", aka romanii de azi, a ta si a lui ar fi instrainata, insa este un pas relativ mare si greoi.
Daca ai ocazia sa pleci cu el din tara sa mergi intr-una mai civilizata, doar asa as vedea eu o relatie gay intre romani: cat mai departe de ceilalti romani. In caz contrar, poate ai noroc sa nu fii ostracizat (permanent), insa sansele sunt slabe.

| alexandruenache a răspuns (pentru LPCTSTR):

Mi-a promis ca o va lasa pe fata aia, asta e si motivul pentru care am intrat in triunghiul asta...a zis insa ca are nevoie de timp si ajutor pentru a face asta

| LPCTSTR a răspuns (pentru alexandruenache):

"Daca tu nu te poti ajuta in viata, atunci nimeni nu te poate ajuta".
Promisiunea ca promisiunea, dar tu efectiv n-ai ce sa-i zici, sa-i amintesti si rasamintesti, valabil pentru orice tip de relatie.

| alexandruenache a răspuns (pentru LPCTSTR):

Am inteles, mersi de sfat

| RKBlue a răspuns:

Offf, o situatie cam naspa...
Ce face el nu este corect nici fata de ea cat nici fata de tine.
Pe ea o inseala, pe tine te "tine de prost"(alta exprimare mai usoara n-am gasit)
Se poate sa fie atasat de amandoi in acelasi timp, dar cum nu suntem intr-o poveste fantasy, ar trebui sa incerce sa rezolve chestia asta.Cateva zile in care sa se gandeasca, fara sa fie facut cu capul de acea fata sau in care sa vorbeasca cu tine, poate l-ar putea ajuta sa-si puna ordine in minte.
O problema este homofobia. Depinde unde locuiti, se poate sa ii fie frica sa recunoasca fiindca si-ar pierde prietenii sau chiar ar putea fi atacat fizic.(asta depinzand insa de oamenii din zona aceia, daca mai sunt alte persoane gay prin zona, etc)
Trebuie sa te gandesti si la propria persoana, dar daca ti la el, e normal ca te gandesti si la el.De aceea, acest conflict este foarte obositor.Sa stai sa astepti pe cineva, sa astepti sa isi gaseasca curajul sa faca anumite alegeri, sa-si gaseasca identitatea, sa ajunga sa fie intr-o armonie sau pace cu propria persoana si caracteristicile care tin de ea, este obositor.
Un sfat pe termen lung si care n-are legatura cu problema asta neaparat, ar fi sa te muti intr-o tara din vest(as zice Scotia sau Irlanda care-s mai bune si fara mari probleme, mai multa acceptare), cu sau fara el(fiindca pana la urma nu sti ce se va intampla pe termen lung, de cativa ani, de exemplu)
Pe termen scurt(dar nu neaparat foarte scurt) as zice sa-i fi alaturi, nu incerca sa-l apesi sa faca o alegere, lasa-l ceva timp sa cugete singur l-a problema(oamenii pusi sa faca alegeri dificile tiind, din proprie experienta, sa aleaga impotriva celui care da "ultimatumul".De ce? Putinor oameni le place sa fie presati sa ia o decizie si tind sa confunde ura sau neplacerea alegerii cu sentimentele fata de persoana care-i pune sa aleaga)
Dar tine minte, ca la final e vorba de viata si fericirea ta. Daca vezi ca chiar nu se intampla nimic, ca nu se va decide deloc sau ncepi sa fi nefericit, poate va veni momentul sa pui punct relatiei voastre.Incearca doar sa nu iei decizii pripite, ci sa te gandesti atent la ele, ca sa nu te afecteze.
Mult succes!
P.s. Scuze pentru textul atat de lung dar cand ma apuc sa scriu, nu ma mai opresc laughing

| alexandruenache a răspuns (pentru RKBlue):

Multumesc frumos!

| DarthNiger a răspuns:

Din ce ai povestit tu pare ca el are o relatie superficiala cu ea si ii e frica sa isi expuna orientarea sexuala si o foloseste pe ea ca pretext, dar folosindu-va pe amandoi indiferent de motiv nu este corect fata de tine si nici fata de ea, incearca sa porti discutii cu el pe tema asta ca sa puteti gasi o rezolvare si sprijina-l, explica-i ca nu are de ce sa ii fie teama si ca nu e bine ceea ce face el, de preferat ar trebui sa purtati toti 3 discutii fiindca in mod normal si fata cu care este el in relatie are dreptul sa cunoasca toata problema.

| alexandruenache a răspuns (pentru DarthNiger):

Multumesc de ganduri