| anonim_4396 a întrebat:

Salut, sunt baiat iar pana acum am fost 100% heterosexual si am avut prietene pe care le-am iubit mult sad recent insa am cunoscut un baiat de care m-am indragostit si am inceput o relatie. Problema mea este ca imi este foarte frica sa imi asum aceasta noua latura. Iar cel mai grav mi se pare ca uneori am momente in care mi se pare ca traiesc un vis. Totul pare ireal si am impresia ca baiatul cu care sunt face doar misto de mine, ca e totul o gluma proasta. Ce sfaturi aveti sau ceva aticole de citit ca sa pot trece peste perioada asta?

Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Despre gluma proasta, nu te pot sfatui.Tu cred ca ar trebui sa iti dai seama daca exista semnale de alarma in acest sens.
La partea cealalta, insa, poate esti bisexual sau demisexual.De obicei, nu imi place sa folosesc aceste etichete, dar ti le scriu doar pentru ca imi doresc sa ma intelegi mai bine si poate cauti termenii si te documentezi mai mult in ceea ce priveste tipurile de relatii sau dragoste pe care le putem dezvolta.
Indiferent de faptul ca este vorba de o fata sau un baiat, cel mai probabil esti atras de caracterul si personalitatea acelui om deci poti dezvolta relatii atat cu femeile cat si cu barbatii, ceea ce este in regula (sau ar trebui sa fie daca nu s-ar trezi anumite persoane sa se uite in curtea dezordonata a vecinului cand in curtea lor e groapa de gunoi).
Fa ceea ce simti ca te va face fericit pentru ca avem o singura viata(cel putin de una suntem constienti) si nu cred ca e cazul sa o irosim facandu-le pe plac celorlalti.
Ca nenea Gicu de la coltul strazii are o problema cu asta nu ar trebui sa te afecteze pentru ca nu ii datorezi nimic lui si nu iti traiesti viata ta pentru nenea Gicu.Viata ta o traiesti pentru tine si in dreptul tau.
Studii stiintifice arata ca datorita evolutiei, in timp omenirea nu va mai fi atat de tentata sa aleaga sexul opus pentru relatii si ca majoritatea oamenilor vor fi capabili sa dezvolte sentimente de iubire si relatii cu alte persoane fara sa conteze absolut deloc sexul partenerului( si aici nu va mai fi vorba de bisexualitate, adica identitate sexuala ci identitate emotionala, dezvoltand doar nevoi emotionale indiferent de sexul partenerului).
Mult succes si nu lua in seama toate rautatile! Din pacate, nu toata lumea prezinta acelasi coeficient de inteligentawinking

| alexandruenache a răspuns (pentru Floridori):

Multumesc frumos de sfat

| Floridori a răspuns (pentru alexandruenache):

Cu mare drag happy Numai bine!

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Poate ți-ar prinde mai bine terapie

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu e glumă proastă, este faptă scârboasă.