| Mufix a întrebat:

Sunt boboc in primul an de liceu si as dori niste sfaturi pentru prima zi (cred ca e destul de importanta, am auzit ca atunci Îți creezi imaginea colegilor fata de tine) si despre cum sa ma integrez rapid.

3 răspunsuri:
| Deaad a răspuns:

Aici se formeaza caracterul fals al persoanei.
Sa nu iti creezi un alt caracter fata de cel pe care il ai tu acum doar pentru a te integra.
Imaginea ti-o creezi fiind tu insuti.
Una proasta sau una buna.

Nu te panica prea tare si nu te gandi prea mult la subiectul asta.

Iar prima zi de liceu e importanta in c*r.
Sunt alte lucruri care sunt mult mai importante decat ziua asta tampita.

| Nomoreregretstb a răspuns:

Incearca sa "fii de treaba " cu toti, fa-ti prieteni, fii tu insuti
Bafta!

| MeNick a răspuns:

In principiu, orice amicitie incepe cu o conversatie banala. Daca vrei tu sa fii initiatorul, deschide subiecte precum: scoala la care ai fost, cum au fost colegii/profesorii, ce materie nu ti-a placut (fii ironic la adresa materiei respective), cum a fost vacanta, etc. Cand vei simti ca te intelegi cu acesti colegi, incearca sa-i cunosti mai bine (hobby, talente). Fii ironic la orice lucru neobisnuit; asa am facut de obicei sa destind atmosfera. Exprima-ti opinia pe subiecte mai serioase. Daca esti o persoana cu gandire mai profunda, fereste-te de caterincosi (probabil vei intelege). Cu siguranta, primii tai prieteni vor fi cei din jurul bancii tale, deci cu ei sa incepi discutiile. Iar daca te invita in curtea scolii, du-te si nu refuza.