| aADI a întrebat:

Salut sunt clasa a 12-a si nu stiu ce sa urmez mai departe. Mi-ar placea mult sa lucrez in domeniul editing video/ photoshop / html. Insa sunt la filologie si 80% spun ca este imposibil plus la facultatile unde se studiaza asa ceva te rupe cu matematica [unde eu sunt bota]. Nu stiu ce sa urmez mai am talente in geografie si in istorie, si educatie fizica [imi place mult sportul mai exact street workout]

4 răspunsuri:
| Catalinhhh a răspuns:

Poți continua la facultate în domeniul ăsta cu filo. Pentru că dacă zici că matematica te rupe nu-i chiar ok. Și! Mai ai varianta alternativă de a face cursuri, chiar gratis multe dintre ele în domeniul video/PS/HTML, pe lângă asta poți lucra de acasă și mai socializezi cu persoane din domeniu pe internet, poate dacă le plac ceea ce faci îți vor oferi o slujbă bine plătită și fără acele diplome în domeniu.
Nu uita să te interesezi de cursuri!

| Sfetnicul a răspuns:

Stai calm, nu este importantă facultatea. Indiferent la ce facultate vei merge, încearcă să îți cauți de lucru/ voluntariat în domeniul care te pasionează încă din anul 1. Vor conta mai mult acești ani de experiență decât facultatea pe care o faci. Ascultă-mă că sunt mai bătrân ca tine

| aADI explică (pentru Sfetnicul):

Ma pasioneaza IT-ul insa am 0 sanse sa intru la facultate de IT. M-am gandit sa fac un curs sa-l platesc, si sa-mi caut loc de munca, da, si ai dreptate ce spui tu acolo, insa pentru mine e greu sa spun acum '' nu este importanta facultatea'' cand toti din jurul meu striga '' FACULTATE''.

| Sfetnicul a răspuns (pentru aADI):

E în regulă să faci facultate, dar e și mai în regulă să lucrezi ceva încă din anul 1.