| damiandarius12 a întrebat:

Salut! Sunt un băiat care de-abia a făcut 13 ani în ianuarie și m-am măsurat ieri cu ruleta și înălțimea mea este de aproape 1.64. Aș vrea să vă întreb dacă este o inaltime ok pentru varsta mea. Sunt baieti mult mai inalti decat mine, 1.72 de exemplu, insa nu au mai crescut de cand au ajuns la 1.72 si sincer sa fiu simt o frustrare ca nu sunt si eu inalt, mai ales ca se faceau glume despre mine, mai ales fetele faceau si imi este frica sa nu fiu prea scund la oprirea cresterii. Va rog sa nu faceti glume pe seama mea, este important pentru mine si ma stresez pe subiectul acesta. In principal, intrebarile mele sunt:
Inaltimea mea este ok pentru varsta mea?
Voi fi scund cand se opreste cresterea? (Poate ca nu aveti de unde sa stiti dar spuneti-mi totusi cum credeti)
Pe la ce inaltime as ajunge?
Ruleta este un instrument bun pentru masurarea inaltimii?
Multumesc mult, seara buna!

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Fiecare copil creste si se dezvolta diferit, in functie de perioada cand intra la puberatate dar si de mostenirea genetica de la parintii lui. Tu probabil nu ai intrat la pubertate...

In orice caz, hormonii de crestere pot fi stimulati prin sport si prin mancarea sanatoasa, mancata ZILNIC cu multe fructe si legume si evident carne, ca hormonii tai sa-si ia vitaminele, mineralele si proteina din hrana mancata zilnic.
Deci depinde de tine ce nazuri faci la mancare si cat de sanatos mananci, ca numai asa te dezvolti.

Cresterea la baieti se opreste la 18-20 de ani, in functie de cat de mult sunt stimulati hormonii de crestere, prin hrana mancata ZILNIC cu multe legume, salate, fructe si carne.

Ruleta NU este buna sa te masori tu!
Stai langa tocul usii si mama ta va pune o rigla peste capul tau, marcand pe tocul usii inaltimea ta, apoi cu ruleta se va masura tocul usii pana la acel semn!

https://imgur.com/BC39XtR

Apropo, nu cred ca ai in realitate 1.64m fiindca nu te-ai masurat corect! Pune pe mama sau tatal tau sa te masoare cu rigla asa cum vezi in imaginea aia si apoi puneti ruleta pe tocul usii, nu pe tine.

| damiandarius12 explică (pentru Violleta2022):

Aveți mare dreptate! Mulțumesc! L-am pus pe tatăl meu să mă măsoare și în realitate am 1.66m.

| sierra1 a răspuns:

"1.64. Aș vrea să vă întreb dacă este o inaltime ok pentru varsta mea?"

este...și mai crești incă vreo 3-4 ani

| Bossadv a răspuns:

Da e ok eu am 1, 56:*