| anonim_4396 a întrebat:

Acum 3 saptamani mi-a fost furat telefonul in dicoteca si am depus plangere la politie dar nimic.

Iar astazi ma suna un prieten ca a vazut telefonul la cineva si acea persoana la dat la casa de amanet, maine dimineata vreau sa merg sa mi-l recuperez.Cum sa procedez? Am acte ca este telefonul meu si cutia.Sa merg deodata cu politia la amanet?

4 răspunsuri:
| Nickname1890 a răspuns:

In primul rand de unde stie prietenul tau ca ala este telefonul tau? Crezi ca nu mai exista si alte telefoane la fel? In al 2-lea rand de cand casele de amanet cumpara telefoane? In al 3-lea rand daca te duci trebuie sa te duci cu politia.

| CyberEye a răspuns (pentru Nickname1890):

In primul rand, prietenul meu stia ca mi-a fost furat si l-a vazut la un om ieri si o zis ca avea aceleasi forme de zgarietura pe spate ca al meu.In al 2-lea rand sunt chiar multe case de amanet in oras care cumpara telefoane. happy

| drogh a răspuns:

Mai intai mergi la amanet cu toate actele ca sa discuti cu cine este acolo, si in caz de nu doreste sa il dea, suna la politie sa vina.

| FaraSareDoi a răspuns:

Nu cred că vei primi de la casa de amanett telefonul, fără intervenţia poliţiei. Du-te să te lămureşti dacă acela e într-adevăr mobilul tău, spune-i celui de la amanet problema ta şi dacă nu vrea, du-te la poliţie. Dar s-ar putea să nu fie al tău...sad