| claudiu96 a întrebat:

Imi puteti alcatui un 'orar' cu exercitii fizice si o dieta pentru a-mi creste masa musculara. Am doua haltere acasa si de mancat, mananc foarte sanatos, stau la casa si nu mananc de la fast food si alte prosti, am tot ce vreau acasa. Sunt slab si inalt, dar vreau sa imi dezvolt muschii si spatele. Pentru spate stiu ca e bun inotul, care il voi incerca la vara, dar intre timp vreau ceva de facut acasa, nu imi place la sala crying. Daca imi face cineva o lista cu exercitii fizice si sa mentioneze si cate sa fac pe zi, ar fi grozav. Multumesc

6 răspunsuri:
| nonny50 a răspuns:

Ia`o usor. Stiu ca nu o sa te invat chiar ce e cel mai corect, dar e eficient. Poti sa-ti cumperi pentru inceput ceva proteine pentru cresterea masei musculare, weight gainer-e se numesc. Eu intr-o saptamana am pus 1kg, si nu grasime. Apoi poti sa-ti iei niste Creatina, pudra e cea mai convenabila ca pret, pastile cea mai eficienta. O sa-ti dau un site unde sa te documentezi, si sa iti faci tu singur un program dupa care sa faci, nu iti poate face nimeni, pentru ca nimeni nu stie cat poate duce corpul tau.
http://www.culturism.ro/, aici la sectiunea "antrenament" gasesti tot ceea ce trebuie sa stii. Documenteaza`te mai intai, apoi treci la treaba. Incepe cu exercitii usoare, nu te forta, si usor usor o sa te faci cat un munte daca urmezii instructiunile de pe site. Succes.

| claudiu96 explică:

In vacanta de vara am facut in fiecare zi exercitii cu ganterele, api la sfarsitul vacantei, se vede clar ca muschii bratului au crescut si eu simt asta.

| claudiu96 explică:

@nonny eu nu vreau sa fac culturism, ci doar sa am un corp frumos si sanatos, ATAT

| claudiu96 explică (pentru claudiu96):

Sunt sanatoase suplimentele?

| nonny50 a răspuns (pentru claudiu96):

Nu pot spune ca sunt extra`sanatoase, dar nici nu dauneaza. Poti sa iei Gfx-8, http://www.pronutrition.ro/produs.aspx?pID=66&cID=0&dID=0&bID=38 si daca o sa faci regulat exercitii, o sa ai un corp foarte frumos, si sanatos. E doar un sipliment nutritional proteic, nu`i periculos. Majoritatea sportivilor, sau cei care vor sa creasca in greutate il foloesc.

| claudiu96 explică:

Deci eu pot lua Gfx-8 fara recomandarea unui antrenor, medic sau alt altuicav specializat, pot lua oricand si oriunde?