| anonim_4396 a întrebat:

Hey. Va rog sa nu faceti misto, stiu ca suna plangacios. Am o problema cu o profesoara de aproape un an. Sunt a 10-a, iar de anul trecut de prin iarna ma are in vizor fara motiv. Ca sa povestesc de la inceput, primul test online pe care l-am dat la viata mea a fost la ora ei si am luat 3. Nu era drept pentru ca aveam ora foarte scurta si testul a fost lung dar nu era o problema pentru mine fiindca avand date circumstantele toti luasem note mici. Iar in general notele mici nu ma afecteaza.

Chestia este ca dintr-un anumit motiv dupa 3-ul acela i-am sarit in ochi si tot anul numai pe mine ma punea sa raspund. Ma pricep ok la materia respectiva, nu sunt as, dar cam de 8 sunt. Cand ma punea in mare parte ii raspundeam bine cat sa isi schimbe parerea despre mine, desi am in clasa colegi mai praf la materia respectiva si ii sunt dragi. Indiferent cat ma straduiam ei nu ii convenea nimic si ma trata cu inferioritate fata de altii. Atitudinea ei nu s-a schimbat deloc tot anul si la un moment dat am inceput sa am atacuri de panica atat la orele ei cat si in afara cand primeam notificare de la ea pe classroom sau ceva de genul. Odata am speriat-o si pe mama la telefon de ii venea sa plece de la munca sa ma calmeze pe mine.

Anul asta speram sa se schimbe totusi si sa ma lase in pace. A fost si mai urat avand in vedere ca acum facem fizic si efectiv am avut un atac de panica de fata cu mai bine de 20 de persoane. Nu vreau sa povestesc situatia ca ma face sa ma simt de c@c@t.

Oricum se comporta urat cu mine, nici nu m-a intrebat ce am ca la un moment dat am inceput sa plang, nici la note nu e corecta cu mine, mi-a pus 6 si unei prietene 7 cand noi copiasem una de la alta si aveam fix aceleasi raspunsuri. Pentru mine mental vorbind, situatia se agraveaza pentru ca simpla ei prezenta ma panicheaza de incep sa nu mai suport sa stau la ora ei. Sincer imi vine sa ma mut.

Partea aiurea e ca mama o cunoaste personal de cand erau tinere si cica sa vorbeasca ea cu profa, poate ajuta la ceva dar pe mine mai tare ma sperie. Nici nu stiu ce sa fac. Sa ma mut? Sa o las pe mama sa vorbeasca cu ea? Poate un psiholog m-ar ajuta? Nici nu stiu. E si profesoara care preda o materie specifica profilului la care sunt, am destul de multe ore cu ea si imi transpira mainile doar cand ma gandesc

Răspuns Câştigător
| eckblume a răspuns:

Comportamentul profesoarei tale incalca etica profesionala. Ca profesor nu ai voie sa ai preferinte, desi cu totii stim ca unul este preferat, iar altul din clasa e oaia neagra. Cu toate astea e gresit sa hartuiesti un elev prin diverse metode.
Eu iti recomand sa nu te muti. Sa te muti din clasa ta din cauza atitudinii ei? Daca dai de alti profesori la fel ca ea?
Nu i-ai spus dirigintei, directorului? Spune-le, ca nu stau degeaba. Daca ai ajuns sa ai atacuri de panica deja e grav. Te streseaza psihic profesoara ta, iar asta iti afecteaza intreaga functionare a organismului.
Ar fi un pas inteligent sa te duci la cancelarie sa vorbesti personal cu profesoara ta. Sa ii explici ca are un comportament care iti provoaca atacuri de panica. Intreab-o de ce face diferente intre tine si colegii tai, fiindca tu asta simti. Daca da dovada de omenie te va intelege. Daca nu, atunci mama ta sa vina la scoala sa stea de vorba cu diriginta, directorul. Cand nu se rezolva nici asa optam mai sus: inspectorul. O simpla reclamatie si sa vezi cum isi schimba atitudinea. Odata, la noi in clasa s-a intamplat ceva de genul. Dupa ce s-a discutat cu directoarea a lasat-o mai usor profesoara care era chitita sa lase mai mult de 20 de persoane sa dea in toamna...
Uite ce e, notele sunt mici sau mari. Conteaza sa treci materia. Sanatatea ta e cea mai valoroasa. Intelegi? Nu profa sta cu tine cand iti e rau, ci familia ta, poate prietenii tai. Mai tarziu cand te vei angaja o sa vezi ca nu nota te recomanda, ci abilitatile, competentele tale te pun in valoare. Si o nota te ajuta sa vezi in ca categorie te situezi cu nivelul de cunostinte, dar in cazul tau e alta problema.
In fiecare liceu exista un consilier scolar. Poti sa vorbesti cu el, e totul gratuit si confidential. Nu iti face inima rea din cauza unei profesoare exigente. Nu lasa asta sa te macine. Fiecare problema de genul acesta are o rezolvare.
***Daca se cunosc de cand erau tinere nu prea e ok ce face. Poate crede ca te motiveaza comportandu-se asa, dar nu e ok. Trebuie sa vorbeasca mama ta cu ea.

| nixyy a răspuns (pentru eckblume):

Hey, mersi pentru raspuns. Ai mei aveau alta idee. Cica sa ma duc la pregatire la ea, ca in privat se poarta mai frumos. Adica da, primeste bani, dar s-a creat un dezgust reciproc si nu pot sa scap de el pana nu incearca si ea sa fie mai umana cu mine

| anonim_4396 explică (pentru nixyy):

Nu ai pentru ce... Da, sa stii ca mai sunt profi care dau note mici ori se comporta asa special sa vina elevii la meditatii ceea ce e destul de aiurea. Te cred ca ti s-a luat. Chiar nu merita sa stai cu stres din cauza ei. Daca mama ta stie ca se intelegea cu ea ar fi ok sa discute amandoua. Ziceai ca nu stie ca esti fata ei. Poate nu se va mai comporta in felul acesta daca afla aspectul acesta.
Intotdeauna e frumos sa rezolvam pe cale amiabila problemele cu ceilalti, dar daca nu reusim apelam la alte solutii. Iti doresc multa putere si vointa. Ocupa-ti timpul cu ce iti place sa faci, nu mai sta cu gandul la ce va spune profa.
La partea cu paratul... mama ta poate sa ii vorbeasca astfel incat sa nu para ca ea e vinovata si pusa la colt. Sa o intrebe ce note ai, cum te descurci fiindca de ceva vreme esti foarte ingrijorata de materie si resimti fiziologic stresul. Nu are nicio scuza profa asta... Niciodata nu poti motiva elevii dandu-le doar note mici ori tratandu-i diferit.

6 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

"Partea aiurea e ca mama o cunoaste personal de cand erau tinere, si cica sa vorbeasca ea cu profa"
Cred ca de asta ai tu problemele cu profesoara.
Probabil mama ta si respectiva nu au avut cea mai buna legatura in tinerete.

| nixyy a răspuns (pentru OldSoul):

Am uitat sa mentionez ca nu stie ca sunt fiica-sa. O cunostea pe mama inainte sa se casatoreasca, avea alt nume atunci

| Andreiomul a răspuns:

Părerea mea e să o lași pe mama ta să vorbească cu ea și daca așa nu se schimbă situația abia apoi să te muți.
Acum sper că o să se rezolve, succes în toate!

| nixyy a răspuns (pentru Andreiomul):

Mersi! Ma sperie gandul asta, ca apoi clar ma tine minte toata viata ca am "parat-o" la maica-mea. Nu stiu daca e asa de imatura, dar nu imi place sa risc ca am dat si de profesori de astia