| Bibi7777 a întrebat:

Am 14 ani si vreau sa imi pun piercing in septum si sa imi fac un tatuaj mic. Problema e ca parintii nu ma lasa si imi impun tot felul de reguli, citez "sa te culci la 23:00" sau nici macar nu ma lasa sa ies in oras fara ei. Cum sa ii fac sa ma lase sa imi fac piercingul si tatuajul si sa nu imi mai impuna atatea reguli, sa ma lase sa ies in oras cu prietenele etc. Nu vreau raspunsuri gen "nu ai de ce sa iti faci piercing sau tatuaj".
Dau funda :*

4 răspunsuri:
| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa fugi de acasa, sa iti asiguri tot necesarul vietii, sa te prostituezi ca sa castigi cele trebuincioase. Sau: sa asculti tot ce te indruma parintii, pentru ca ei au xperinta varstei tale. Consider ca a-2-a varianta iti este de trebuinta

| CristianGrigor1986 a răspuns:

Rebeliuna ta vinde din faptul ca parintii tai sunt ipocriti - una spun si alta fac. este un proverb: stam stramb, dar judecam drept. adica nici noi nu suntem 100% corecti in ceea ce facem dar impunem altora reguli pe care oricum n-o sa le poata respecta.

daca scopul tau este intr-adevar sa-ti faci piercing, vei gasi ocazia. se vor ivi niste probleme si atunci va fi momentul.

| Anapanda a răspuns:

Cu ce te ajuta tatuajul sau piercingul? Te crezi mai frumoasa daca iti faci? Iti strici corpul, daca iti faci tatuaj nu il mai poti "scoate" de pe piele. Si nu exista nici o posibilitate mai ales la varsta ta sa faci asa ceva fara ca ei sa fie de acord. Nu uita ca ei iti vor binele de aia sunt stricti, vad ca ai conditii avand in vedere ca ai internet sa pui aceasta intrebare incearca sa iti asculti parinti ca doar nu iti vor raul!

| NoneOfUrBusiness a răspuns:

Draga mea, sunt e parere ca te simti ingradita si vrei sa faci ceva nebunesc sa iti demonstrezi independenta. nici nu stiu daca la 14 ani este legal sa-ti faci un tatuaj... probabil nu in conditii de salon ci pe la vreo unul cu o pasiune pentru colorat pielea.
Sfatul meu este sa astepti pana la 18 ani atunci vei putea face asta legal. gandeste-te la riscuri. ai putea lua vreo boala nefiind sterilizate ustensilele, infectie etc. este o schimbare permanenta asupra corpului tau. alege inteligent.
un tatuaj sau un pierceing nu iti va aduce nimic in plus in viata. nu te va scapa de probleme, nici nu vei fi mai "cool"...
si este normal sa fie protectivi, sunt parintii tai, oamenii nu-i mai poti numi oameni in ziua de astazi si pericolul pandeste la orice pas asa ca multumeste-le pentru grija lor!
ps: tatal meu a fost la fel, n-am pupat nici iesiri, nici tatuaj, nici pierceing-uri, nici club nici nimic pana pe la 18 ani jumatate, si ii multumesc ca nu m-a lasat sa fac ce ma taia capul prin adolescenta, ca acum as fi regretat deciziile.