| Cristi_Moianu_1989 a întrebat:

Am 14ani; 1, 76m inaltime si 85kg!
Imi poate recomanda cineva un regim pentru a slabi si eu intre 5 si 10kg?

1 răspuns:
| ash87 a răspuns:

Hei,

Incearca sa mananci cu sens, lucruri gustoase si care par ca si cum ar face bine organismului. Astfel incat sa obtii maxim de nutritie cu minim de hrana. Nu te chinui cu un regim anume, e prea mult efort, gaseste-ti propriul mod de a gandi in legatura cu hrana si n-o sa mai ai nevoie sa slabesti niciodata. O sa observi daca ai rabdare si incerci sa te asculti, o sa intuiesti ce fel de mancare are nevoie corpul, daca vrea carne, legume, alune, oua, etc. Nu-i niciodata prea devreme sa incepi sa-ti gatesti chestii super usor de gatit si super faine de mancat!winking

Si incearca sa te misti, sa dansezi: nu ca si cum ai fi in club si vrei sa impresionezi pe cineva, ci pur si simplu miscarile strict necesare, fara sa te gandesti la ritm, incearca sa fii natural, sa te misti cat mai putin, si daca nu iti vine sa misti mana de ex, n-o misca, asteapta putin pana iti dai seama ce parte a corpului vrea sa se miste si ce miscari vin cu usurinta, fara prea multa activitate musculara. pe principiul asta toate miscarile o sa fie adevarate, si o sa inceapa sa-ti placa, si in curand o sa iti cunosti tendintele corpului si-o sa te misti foarte misto. Slabitul o sa vina de la sine si fara efort.

Succes! happy