| SupMates a întrebat:

Am 16 ani, cam cat timp o sa mai cresc in inaltime sau deja incep sa stagnez?
Daca cineva este destul de draguţ sa scrie toate etapele de crestere si dezvoltare la baieti gen etapa/perioada.
FUNDA ????

Răspuns Câştigător
andreia67
| andreia67 a răspuns:

In principiu pana la 18 ani cresti aproape sigur, dupa depinde de noroc adica de genetica personala. In principiu la pubertate ai un "growth spurt", un puseu de crestere in care cresti mai mult intr-un timp relativ scurt (cateva luni-1 an) dupa care ritmul de crestere incetineste pana stagneaza complet.

1 răspuns:
| Anon31241212 a răspuns:

Depinde de baiat. Nu toti sunteti la fel. Depinde si de inaltimea parintilor tai. Baietii cresc foarte tare in liceu. Aveam 2 colegi care aveau 1.70 in a9a si in a11a o ajuns la 1.85. Depinde de fiecare. Aveam si baieti care nu trecusera de 1.65. Efectiv nu mai cresteau. Eu ti as recomanda sa mergi la endocrinolog, daca te sperie cresterea asta in inaltime. Sa nu ai cumva probleme cu tiroida... un hipertiroidism ceva. Multa sanatate!