| FratelePetarda a întrebat:

Am 16 ani, clasa a 9-a, in fine..de la o vreme am inceput sa fiu depresiv..adica ma simt foarte de ****. abia daca am cativa prieteni, si nu inteleg cum alti oameni pot avea atat de multi..adica,nimeni nu ma invita nicaieri,nimeni nu stie ca exist,pana acum am fost invitat undeva doar odata,nu am o iubita, ma simt foarte singur, imi vine parca sa imi dau un glonte in cap..de cand m-am mutat la oras, nimeni nu ma mai baga in seama...sunt disperat...ce ar trebui sa fac? Va rog. ajutati-ma

Răspuns Câştigător
| Laviniatl a răspuns:

Bună,îmi pare rău că te simți așa,e foarte bine că te înțelegi cu câțiva,decât persoane false mai bine te lipsești de toți sțiu e foarte greu,unele persoane sunt foarte influențabile,am astfel de fenomene la mine în clasă, încearcă să fi tu însuți, eu nu suport persoane false încrezute cu aere de parcă nu știu cine ar fi, ignoră-le, și fă-ți prieteni virtuali așa mai ai cu cine schimba o vorbă, din punctul meu de vedere mai bine un prieten adevărat decât 1000 falși, Nu ai de ce să fi în depresie, crede în tine și fi mai puternic tu însuți!

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Hai mai, esti doar clasa a IX-a si esti disperat ca nu ai o iubita?
Eu spun sa te focusezi pe invatat, ca oricum fetele nu se prea uita la baietii mici.
In urmatorii 2 ani, trage tare la scoala sa te faci remarcat si printr-a Xi-a, sa vezi ce mai roiesc fetele in jurul tau!

| siriusblack98 a răspuns:

Decat inconjurat de prosti mai bine lonely wolf.Toti iti vor spune ''socializeaza, baga-te in seama cu cat mai multi'' bullshit! Totul o sa vina de la sine, ai rabdare si obisnuieste-te sa fii si singur pentru ca in viata sunt perioade si perioade.

| BlackRose03 a răspuns:

Mai bine 1-2 prieteni adevărați decat 100 falsi.
In mare aia cu multi "prieteni" sunt mai singuri decat tine deoarece trăiesc cu impresia ca sunt importanți si au mai multe persoane cărora sa le pese de ei cand de fapt sunt vorbiti pe la spate deseori si 90% dintre acei "prieteni" n-ar da 2 bani pe ei.
Fi fericit ca nu traiesti intr-o minciuna.
Gaseste pe cineva ca tine cu care sa-ti imparatsesti problemele si nu te mai plange ca tu esti unul dintre aia care traieste in pas cu realitate, nu un fals, mandreste-te.

| AliTheo18 a răspuns:

Usor. Abia ce ai inceput, prieteniile se leaga de-a lungul liceului. Stai linistit, o sa iti faci prieteni. Dar sincer decat cu 100 de oameni falsi, mai bine 5 buni, intelegi? Pe astia pe care ii vezi cu multi prieteni, sunt multe neintelegeri intre ei si certuri, crede-ma. Nu dispera! Vezi-ti de cursul vietii! Socializeaza, face-te placut, glumeste, incet o sa-ti faci prieteni. Si oricum iti schimbi prietenii de-a lungul liceului. O sa vina si fata potrivita, nu dispera.

| Aliii7523 a răspuns:

Pai ar trebui să stai câteva minute cu tine, să te gândești la ceea ce îți dorești tu de fapt. Să te gândești dacă chiar merită să te închizi în tine. Acordă-ți puțin timp ție și gândește-te ce te-a adus în situația asta de fapt, care este motivul adevărat, apoi încearcă să repari asta. Cât despre numărul prietenilor, știi și tu, calitate nu cantitate. Și de ieșit nu este asta o problemă, eu am luni în care nu ies din casa decât la liceu și la magazin.