| casperboyy a întrebat:

Am mai scris odata intrebare dar din motive neintelese inca de mine nu s-a postat. Pe scurt era vorba de urmatoarea problema eram un fumator inrait de tigari fumam un pachet si jumatate pe zi. De fix acum 2 saptamani m-am lasat nu am mai pus gura pe tigari faza e ca am inceput sa fumez narghilea. Cam odata pe zi. Inca e tentatia mare pentru tigari asa ca o mai calmez cu o narghilea. Intrebarea de fapt e in ce masura e daunatoare narghileaua comparativ cu tigarile. Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| anonymus_1825 a răspuns:

Narghileaua este mult mai putin daunatoare decat tigara. Mirosul si fumul de narghilea sunt foarte linistitoare. Deci e un mod eficient pentru a diminua stresul si nervii, si chiar pentru a te simti bine. happy

7 răspunsuri:
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Narghileaua filtreaza din fumul de tutun, asa ca nu ajung tot la fel de multe gaze toxice (in special CO) in plamani. Fumatorii de narghilea au un risc de a face cancer pulmonar mai mic decat fumatorii (depinde si ce cantitate de narghilea fumezi). Studiile afirma o crestere a frecventei cancerului de cavitate bucala, la cei care fumeaza narghilea (asemanator fumatorilor de tigari de foi/trabucuri) dar inca nu se stie sigur. Inca nu exista un studiu concludent.

Shin
| Shin a răspuns:

Din cate stiam eu, nu este daunatoare mai deloc. Tu bagi in tine un abur aromat, nu fum cu nicotina si nu creaza dependenta. Din pacate (fericire) nu sunt fumator si nici nu am fost deci nu sunt 100% corect, daca stie cineva mai bine sa ma corecteze, dar din cate stiu este total nedaunatoarewinking
Remeber! Puff-Puff-Give tongue Shin.

| casperboyy explică:

Va multumesc tuturor.

| casperboyy explică:

Cam odata pe zi? eu cred ca fumezi mai mult de o narghilea pe zi avand in vedere ca te'ai lasat de tigari si na tentatia e mare. probabil ca e daunatoare si narghileaua bine nu comparam cu tigarile ...narghileaua cu aroma de "2 mere"...

| bogdand a răspuns:

Ok. nu stiu cine te-a lamurit laughing
Iti spun eu ceva de la un fumator de narghilea la altul.
Esti dependent de narghilea!
Si eu sunt la fel! Stai asa ca nu e un lucru rau. Totusi ai facut progrese, ai scapat de tigari, care sunt mai toxice, si dupa parerea mea mai murdare. Mirosul de tigari e infect pe langa cel de nerghilea.Plus ca narghileaua iti ofera 40, 50 minute de liniste si calm, pe cand tigara este o necesitate.
Neaparat sa iesi afara si sa iei o gura de aer curat dupa ce fumezi narghilea. Incearca sa nu combini cu alcol ca te trezesti cu o mare durere de cap.

Nu te apuca inapoi de tigari. Oricum e mai buna narghileaua din toate punctele de vedere. O sa te lasi si mai osor de ea, pentru ca narghileaua se porneste greu deci nu iti va mai intra ca tic, ca obisnuinta ( cum e aprinsul tigarii ).

| nolimits a răspuns:

Nu stiu ce e aia narghilea, nici nu sunt fumator si nu cunosc sentimentul pe care il simt unii cand vor sa fumeze... ce stiu e ca din data ce esti fumator nu te poti lasa asa ca incearca sa le reduci... cumpara-ti ceva de rontzait stixuri, seminte sau bomboane ca astea mai taie din tentatie... si daca ajungi dupa un timp sa fumezi o jumate de pachet sau putin mai mult de atat tot e bine, nu? incearca sa-ti faci un hobby, sa repari poate ceva stricat( un scaun mai vechi pe la bunici) numai nu jocuri ca alea sunt stresante si apelezi la tigari

| crazyyume a răspuns:

O prietena mi-a spus si mie ca narghileaua are apa si un "gem" inauntru si inhalezi vapori d apa cu aroma deci nu cred ca e daunatoare mi-a mai zis ca narghileaua nu e nici buna nici rea e ca mancarealaughing