| biafresh a întrebat:

Am inceput liceul de ceva timp. Suntem 9 fete si 20 de baieti in clasa, iar toate fetele se cunosc intre ele (au fost in aceeasi clasa de gimnaziu). Asta nu e problema. Lucrurile stau in modul urmator : am reusit sa imi fac prietene. Sa incep cu inceputul. In a doua zi de liceu eram foarte deprimata stand singura si inecata in tristete. Toate fetele isi formasera grupuletele lor, iar eu eram pe dinafara. Dupa prima ora o fata a venit la mine si mi-a zis sa stau in banca cu ea,iar mai departe m-am imprietenit cu prietenele ei. Nu avem cine stie ce subiecte in comun cu ea, iar acum cand vorbesc cu ea imi vorbeste cu sila si ca si cum as fi o povara (indirect vorbeste asa pe un asemenea ton). Eu ma simt datoare fata de ea pentru ca mi-a facut cunostinata cu prietenele ei cu care am mult mai multe in comun si chiar ma simt bine cu ele. Nu vreau sa fiu o tradatoare, dar o simt din ce in ce mai distanta. Apropo cand suntem singure nu avem subiecte de discutie. Tin sa mentionez ca sunt foarte timida.
Nu stiu de ce imi exprim sentimentele de frustrare pe un site, dar va rog nu vreau raspunsuri badjocoritoare care m-ar putea rani mai mult. FUNDA!

4 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Cam nasoala treaba. Timiditatea asta excesiva cauzeaza,stiu de la mine, si mai stiu tot dfe la mine, ca oricate sfaturi ti-am da, fie ele de nivel mondial nu le vei urma, esti prea timida kiss Usor usor vei iesi din carapace.Stai linistita,poate nu te inteleg toti,cei care au fost timizi cu siguranta te inteleg si te sustin.Cei care s-au nascut cu tupeul in brate,cu tupeul la prima vorba,nu pot intelge cum e sa fi timid,nu pot intelege conceptia sa rosesti si sa vrei sa intri in pamant big grin hehe, ma amuz teribil cand imi amintesc cum eram.Dar cand ma gandesc la ce simteam, si la ce simti tu, nnumai ma amuz.O sa treaca, stai linistita kiss

| becka133 a răspuns:

Eu zic sa vorbesti cu ea si sa ii spui exact ce simti, apoi vei vedea cum reactioneaza si un functie de asta iti dai seama daca mai are rost sa tragi de relatia de prietenie cu ea.

| 德尼莎 a răspuns:

Eu cred ca daca tu chiar simti ca acea fata forbeste cu tine in sila nu ar mai trebui sa ai asa de multe tangente cu ea. Continua-ti activitatile pe care le faceai pana acum cu celelalte fete. Nu esti o tradatoare pentru ca ce? ai mai multe in comun cu celelalte decat cu ea? nu zic sa nu mai vorbiti deloc dar incearca sa raresti discutiile cu ea. Inafara de ea presupun ca mai este o fata cu care chiar te intelegi bine nu? Daca chiar simti ca este rece cu ea incearca sa i spui ce simti, intreb-o daca are ceva cu tine... sa nu taci, spune-i ce ai pe suflet, daca nu cum ti-am zis stai cu celelalte fete de la scoala iar de restul ar trebui sa te doara! pentru ca tu dupa pleci acasa iar toata ziua presupun ca stai cu prietenii tai de la bloc. Nu te stresa asa de tare pentru ca tot tu ai sa suferi crede-ma.

| biafresh explică (pentru 德尼莎):

De fapt prietenele mele de la scoala sunt singurele prietene. Locuiesc la casa, nu la bloc, iar in acel cartier sunt doar copi de 4-5 ani, iar timpul liber mi-l petrec uitandu-ma la animeuri.
Multumesc oricum pentru raspuns.