| gabrielosss98 a întrebat:

am intrat in clasa a 9-a si sunt in situatie de corigenta la vreo 2 materii.Ce medie minima trebuie sa am pe fiecare semestru? E foarte importan sa trec anul asta pentru ca anul viitor ma voi muta la un liceu din alta tara.

Răspuns Câştigător
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Media minima pe semestru este 5.In cazul unei medii mai mici, poti recupera printr-o medie pe al doilea semestru, astfel ca adunata cu cea de pe primul si impartite la 2 sa iese 5. Daca cele 2 medii insumate si impartite la 2 da minim 4, 50, ramane la aprecierea profesorului ca sa-ti acorde sau nu jumatatea de punct necesara sa eviti corigenta.Nu e obligat, iar aprecierea lui se bazeaza pe modul in care apreciaza elevul respectiv-atitudinea acestuia.

7 răspunsuri:
| AnKa76 a răspuns:

Macar 5, dar ar trebui sa inveti muuuult mai mult ca si ai o medie mare. Funda?

| gabrielosss98 explică (pentru AnKa76):

Media de pe sem 1 si 2 se rotunjeste?

| Rigbby a răspuns:

Daca ai 4 pe primul iti trebuie 6 pe al II lea sau daca ai 3 iti trebuie 7 (si eu am ramas corigent) succes!

| gabrielosss98 explică:

Si daca am media 4 pe primul sem si 6 pe al doilea trec?

| gabrielosss98 explică:

Pai media de pe sem 1 si 2 la o materie se rotunjeste?

| gabrielosss98 explică:

Media unei materii de pe sem 1 si 2 se rotunjeste?

| prrocuror a răspuns:

Nota 5