| Beatrice077 a întrebat:

am mare nevoie de ajutor ( vă rog fără critici, pentru că sunt destul criticată) am anxietate socială și atacuri de panică nu știu ce să fac,nu sunt bună de nimic... vreau doar să mor pentru că oamenii ca mine nu merită să trăiască,nu sunt bună la nimic.
Nu sunt bună la matematica și din vina asta mi se scot foarte multe critici, nu mai suport.
Vreau să mor, într-o bună zi o să mă sinucid, scriu asta in timp ce plâng.
Nu mai pot,am obosit,vreau să am o pauză.
Vreau să precizez că mereu fac exerciții la matematica dar toata lumea îmi spune că nu mă străduiesc că nu fac nimic, dar eu fac.
Toți au așteptări la mine sa vorbesc engleza cum vorbesc romana, dar am doar 15 ani.
Pe zi ce trece anxietatea mea evoluează.
Nu o mai pot controla.
Mintea mea îmi spune lucruri rele,nu mai suport.
Cineva din capul meu îmi spune ca mi-ar sta mai bine mort, să o fac odată.
Nu mai pot în fiecare dimineață mă trezesc plângând.
Vocile din mintea mea nu vor să-mi dea pace.
Cred că cedez și o să o fac.
Nu mai pot să-i suport.
Copilăria mea nu a fost una frumoasă, eram agresată fizic de tatăl meu pe care acum îl urăsc.
Mereu luam bătaie când aveam undeva la 7, 8 ani.
Și nu îmi pot scoate asta din cap.
Vorbele urate tot, nu mai pot cedez.
Aproape în fiecare seară visez că iau bătaie.
Și nu mai pot, nu sunt bună de nimic.
Vreau să mă sinucid.
Scuzați mă că am scris atât dar a trebuit să mă descarc.

Răspuns Apreciat de Editori
| Geici7474 a răspuns:

Buna! Dupa ce am citit tot ce ai scris, am ramas putin socata de felul in care gandesti, dar daca stau sa ma gandesc bine si eu am trecut prin stari similare la varsta ta. In primul rand, ca sa iti tratezi atacurile de panica, anxietatea sociala si depresia ar trebui sa apelezi la un specialist sau sa incerci sa vorbesti cu cineva despre ceea ce simti tu cu adevarat. Trebuie sa iti schimbi modul de a gandi, trebuie sa fii mai optimista. Daca stai bine sa te gandesti sunt foarte multi adolescenti de varsta ta care trec prin ceea ce treci si tu, deci nu esti singura. Si chiar daca apelezi la un psiholog, pastilele nu te vor ajuta pe termen lung, ci tu trebuie sa inveti sa privesti lucrurile dintr-o alta perspectiva. Nu te critic si nimeni de aici nu o va face pentru ca situatia ta este una delicata. Pana la urma de ce ai vrea sa mori? Daca e sa o luam logic, moartea nu ar rezolva problemele pe care le ai. Pare o solutie buna pentru a scapa de un "chin" care pare ca nu se mai sfarseste, dar nu este asa, te asigur eu. Viata este foarte frumoasa daca stii sa o traiesti, daca stii sa te bucuri de micile placeri ale vietii. Ai 15 ani, gandeste-te ca mai ai foarte putin si daca esti fata desteapta vei pune niste bani deoparte pana devii majora si dupa vei incepe sa calatoresti sau sa ii investesti in ceva ce te va face fericita. Incearca sa vezi partea plina a paharului, sunt unii oameni care o duc si mai rau. Redescopera-te pe tine, dezvolta-ti noi talente, incepe sa scrii tot ceea simiti, te va ajuta foarte mult, canta, danseaza, picteaza, citeste investeste timpul in lucruri care te satisfac pe tine, cunoaste noi oameni, participa la voluntariate si la cat mai multe activitati care te vor face sa uiti de aceasta "durere" sufleteasca. Si btw, fiecare om are diferite inclinatii, de aceea la sfarsitul clasei a 8-a esti pus sa alegi ce profil vrei sa urmezi: uman, real, arte etc. Daca nu esti buna la matematica, asta este, nu este capat de lume, nu ai inclinatie spre partea de real, dar mai mult ca sigur esti buna la altceva. Niciun om nu ar trebui sa se compare cu alti oameni, fiecare se descurca mai bine intr-un anumit domeniu si in altul mai prost, asa suntem conceputi. In plus, nu ar trebui sa iti pese de ce zic ceilalti, fiecare parere este subiectiva, nu trebuie sa te lasi influentata de ceilalti. Daca consideri ca ti-ai dat toata silinta sa faci un lucru bine, atunci ar trebui sa te simti mandra de tine. Increderea in sine este foarte importanta si nu se cladeste in functie de ce spun si cred ceilaltiwinking. The good life is a process, not a state of being. It is a direction not a destination.

4 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Caută ajutor profesional. Un psiholog te poate ajuta, mai ales cu atacurile de panică.
Sinuciderea nu e soluția corectă.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Merita sa mori pentru o materie stupida? Majoritatea oamenilor nu se descurca la matematica. Pui prea multa presiune pe tine, oamenii probabil nu isi dau seama ca te ranesc, probabil te cred capabila si de asta au asemenea asteptari de la tine si vor sa te incurajeze in prostia lor. Viata nu se rezuma la matematica, crede-ma ca sunt trecuta de 20 si nu mai imi amintesc nicio boaba din liceu, iar asta nu ma incurca in viata de zi cu zi laughing. Cat despre restul, e trecut si trebuie sa incerci sa te impaci cu el, pentru ca nu il mai poti schimba acum. Incearca sa apelezi la psihologul scolii sau sa scrii pe un caiet ce te doare.

| Plato a răspuns:

Wow, in primul rand, fara suicid! Nu e niciodata solutia.
Presiunea asta de cine e pusa? De parinti, nu? Mda, se intampla destul de des.
Uite, e imposibil sa fii buna la toate, trebuie sa gasesti ce-ti place si ce stii sa faci. Parintii trebuie sa inteleaga asta.
Tu ai 15 ani, inca nu ai vazut aproape nimic din viata, crede-ma, nu vrei sa te sinucizi. happy Lumea nu e mereu roz, dar are multe parti bune, care merita sa le suporti uneori pe cele rele.
Comportamentul asta pe care-l au parintii tai, poate fi din cauza unor frustrari sau traume din copilaria lor. Deci ori au trecut si ei prin asta, ori altele.
Tu AI un scop in viata! Daca nu ai avea, nu te-ar mai tine Dumnezeu pe aici. happy Faptul ca te trezesti dimineata e un semn ca mai ai ceva de facut pe lumea asta mizerabila. Ai un rost, ai un scop, ai o sansa, exista o cale. Pentru orice "nu am" exista neaparat si un "am". Concentreaza-te pe ce ai. Ai suferit, inteleg, dar altii au suferit pe stomacul gol, tu probabil ai ce manca. Fii recunoscatoare pentru asta, si pentru tot. Pozitivitatea atrage lucruri pozitive. Cand esti fericit, Universul lucreaza pentru tine. Trebuie sa mimezi fericirea, chiar daca nu exista la un moment dat. Imagineaza-ti-o, simte-o, atrage-o.
Nu stiu in ce masura esti credincioasa, dar sa stii ca singura nu esti niciodata. Dumnezeu e cu tine si daca oamenii nu sunt. Pentru El esti buna de multe lucruri, te iubeste (si parintii tai te iubesc, dar au niste probleme), si te vrea fericita. Nu te-a facut sa suferi, nu ti-a dat viata ca s-o blestemi. Crede-ma ca ai un scop, iar lumea are nevoie de tine.
Oamenii ca tine merita sa traiasca, cu siguranta.
Sper din suflet sa te fi ajutat, iar daca ai alte intrebari sau nevoie de ajutor poti sa-mi scrii oricand in privat.

| CRISTEA11 a răspuns:

Buna, nu te critic sau alt cv imi dau doar cu parerea. nu ar trebuiii sa te gandesti la aseamnea kucruri si fapte. daca vrei sa te ajut eu cauta-ma pe Instagram... george.crs777winking