| Alex00990 a întrebat:

Am o colega de clasa pe care imi face placere sa o ajut ori de cate ori are nevoie de ceva. Imi e simpatica si tin putin la ea. Ideea e ca nu cred ca sunt indragostit sau ca as vrea sa am o relatie cu ea. Intrebarea mea este : Ce simt de fapt?
Nu e nici prietenie simpla, dar nu e nici dragoste.
Ce parere aveti?
P.S. Am 17 ani!

Răspuns Apreciat de Editori
| Edw08 a răspuns:

S-ar putea sa te sensibilizeze prezenta ei, usor usor sa ajungi sa te îndrăgostești de ea dacă nu esti deja. Cel mai bine lasa emoțiile sa fie, nu mai încerca sa conștientizezi totul, e cel mai frumos sa fii asa, chiar dacă va merge chiar dacă nu.winking Încearcă sa o scoti pe afara, mergeți la un ceai / o cafea și petreceți-va timpul împreuna. Invit-o frumos, iar dacă accepta esti pe drumul cel bun, dacă nu, te va amăgi un pic dar poate mai sunt șanse.

4 răspunsuri:
| Raven a răspuns:

Eu l-aș numi atașament de proximitate. Faptul că petreceți timp împreună face să apară sentimente. Ca un fel de sindrom Stockholm. Ori pur și simplu o vezi ca pe o soră și ți-e foarte dragă, fără conotații romantice ori sexuale.

| Violleta2022 a răspuns:

Simti simpatie, ca intre prieteni.

| Andreeush a răspuns:

E simpatie.
Dacă nu ești îndrăgostit de ea de ce îți faci griji?

| Plato a răspuns:

Ma bucur ca realizezi ca nu e vorba de iubire. Ai dreptate, nu e iubire.
Cum ai zis, iti e "simpatica". Atat.