| anonim_4396 a întrebat:

am o intrebare care poate va parea super obisnuita, pe care poate ati mai intalnit-o insa am nevoie de foarte multe pareri...
De acum 1 luna imi place de o fata din liceu.Ea iese cu mai multi baieti afara, ii ia si in brate ( si pe mine m-a luat, nu e f important asta ), iese cu ei, face poze cu ei si din cate vad eu se simte bine.
In schimb cu mine vorbeste doar cand ne intalnim, si asta se intampla aleatoriu.Niciodata nu ma cheama undeva.Niciodata nu-mi da mesaj sau mai ales sa ma sune laughing asta ar fi o minune.Treaba e ca eu sunt mai sensibil de fel, desi nu par absolut deloc, deoarece la exterior am o fire sobră, recunosc că zâmbesc la multe lucruri la care nu-mi vine sa rad cu multi prieteni, însă sunt si momente in care stau foarte serios...
Ideea e ca imi place de ea, dar ma afecteaza câtuși de puțin faptul că nu-mi acordă atenția pe care le-o acordă altora. Uneori mă gândesc dacă eu am vreun defect major, am încercat să nu mai fiu nici rușinos nici în alte feluri.
După părerea mea în ochii ei sunt între pragurile "Cunostinta - Prieten"...În niciun caz mai sus.
Eu unul aș vorbi cu ea oricând, la orice oră și mereu i-am susținut moralul când a avut nevoie, dar ea spune "Da, dar ti-am multumit"...Intelegeti? Ceva gen "Ti-am multumit gata, acum pot uita linistita ca m-ai ajutat", fapt consumat.
Poate și eu gândesc prea mult, în capul meu sunt atent la fiecare detaliu și gândesc la absolut orice când vine vorba de ea.
Vreun sfat? Niște păreri? Cât mai multe! Funda.

Răspuns Câştigător
| Kiwi74 a răspuns:

Din cate observ, esti in friendzone, sau cel putin aproape de el. Faptul ca nu te invita in oras si nu te suna este absolut normal, foarte rar fetele invita baietii in oras. Sfatul meu este sa incerci sa vorbesti tu cu ea de preferat fata in fata.Incearca sa o scoti tu in oras, spune-i ca momentan e o fata ok si ca vrei sa o cunosti mai bine sa vezi daca se ridica la nivelul asteptarilor tale.Acest lucru o va face sa investeasca mai mult in relatia voastra.Incearca sa treci treptat cand vorbesti cu ea,de la subiecte obisnuite(scoala,hobby-uri,etc) la unele mai interesante, atat pentru tine cat si pentru ea(care e cea mai frumoasa amintire a ei, intamplari amuzante din copilarie, subiecte cu tenta sexuala, etc.). Daca reusesti sa gasesti subiecte comune incearca sa le mentii cat de mult, din cauza lor o sa creati o conexiune mai puternica intre voi.Sa nu uit, incearca sa nu ii mai asculti toate dramele cotidiene, nu esti canapeaua ei psihologica...Incearca de asemenea sa adopti o atitudine pozitiva, si sa radiezi de incredere.Fi relaxat cand vorbesti cu ea. Sper sa o scoti la capat cu bine, tine-ma la curent! Bafta!winking

3 răspunsuri:
| Mayar a răspuns:

Cred ca ea e extrovertita, iar tu introvertit. + ca mi se pare ca mnesimtita si superficiala fata... nu prea da doi bani pe tine si cred ca ar trebui sa te indrepti catre o fata care sa te merite raised eyebrows
de ce ii acorzi atentie unei persoane ce nu merita, iar persoanele care merita sunt ignorate? tie nu iti place cand cineva iti face acest lucru, dar fix asta faci si tu

| 1Marinn1111 a răspuns:

Poate nu ti acorda atenția care o acorda celorlalți pentru ca si ea te place si evident ca ii e rusine sa te bage in seama sau sa te cheme undeva. Rămâi tu însuți, încearcă să vorbesti cu ea si o sa ti dai seama dacă te place. Si mai tarziu fa ti curaj si spune-i ca o placi.

| Thesimplecat a răspuns:

Fa primul pas! Grabeste-te ca din ce aud te apropii de friendzone si e greu sa iesi. Spune-i sa iasa cu tine nu fii timid. Ea ii ia pe acei baieti in brate deoarece ii considera buni prieteni si faptul ca te-a luat si pe tine este important pentru ca este un semnal de alarma ca incepe sa fie cu tine ca si cu ceilalti. Spune-i-i ca este frumoasa si fa-o sa rada dupa invit-o in oras la un film sau suc. Daca vrei sa fie a ta nu mai astepta si fa tu primul pas. Multa bafta! Pupici!