| SorinaTeo a întrebat:

Am o întrebare pentru fete : Deci prima dată mi-a venit menstruația pe data de 24 Iulie 2015 si a ținut până în 27. A doua menstruație a venit în septembrie 2015 din 12 până în 17.
Problema mea este că de atunci nu mi-a m-ai venit menstruația deloc. Poate fi o dereglare fiindcă sunt în primul an s-au ar trebui să consult medicul ginecolog? ( menționez că am 13 ani, fac luna viitoare 14.)

4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Am să-ţi răspund chiar dacă NU sunt fată big grin

După câte înţeleg, eşti în PRIMUL an de CM ( prima menstruaţie ţi-a venit în 24 Iulie 2015 ).
În acest caz, NU ai motive de îngrijorare happy

În general, primele 5-10 menstruaţii pot să întârzie ( uneori chiar şi 3-6 luni, depinde de vârstă ) - dar, cu timpul, cam în decurs de 1-2 ani, se va "regla" cât de cât şi vei avea menstră aproape lunar.
Spre exemplu a 2-a menstruaţie poate întârzia cam 4-6 luni, apoi a 3-a poate veni cam după 3-4 luni, a 4-a cam după 2-3 luni, etc.
Cel mai probabil, este aceeaşi situaţie şi în cazul tău.

NU ai de ce să te îngrijorezi, aceste dereglări hormonale sunt foarte FRECVENTE în primul an de ciclu menstrual.

Toate cele bune!

| DepravedSatanist66 a răspuns:

Nu-ti face griji! Am si eu niste prietene care au fost in aceeasi situatie. E normal ca in primul an sa apara niste dereglari. Menstruatia trebuie sa vina lunar, dar daca dupa cam 4 luni nu se regleaza ar trebui sa te consulti cu medicul de familie. Ginecologul nu are nicio treaba cu asta. Mie mi-a venit la 11 ani si fac anul asta 15. Sper ca te-am ajutat!

| SorinaTeo explică (pentru DepravedSatanist66):

Mulțumesc pentru răspuns! dacă nu te superi, prietenele tale cum au procedat? Au fost la medicul de familie?

| DepravedSatanist66 a răspuns (pentru SorinaTeo):

Prietenele mele nu au fost la medic, iar acum totul e ok. Sa nu ai niciun motiv de nesiguranta. Asa cum ti-am mai spus, e complet normal in primul an si trebuie sa se regleze de la sine. Daca inca ai dubii poti vorbi cu mama ta si alege ce te face sa te simti mai confortabil. Sa nu iti fie rusine sa intrebi! O scurta consultatie de rutina nu strica big grin