| anonim_4396 a întrebat:

Am o mare problema. DE ceva timp sunt luat ma misto de prieteni daca pot sa le spun asa.Sa va dau cateva exemple ca sa intelegeti. Astazi am fost de la terenul de fotbal eu si inca 3 tovarasi. Ne intoarcem si pe drum trece o fata mai voluminoasa(grasa). Unul dintre tovarasi spune cu atata bucurie.Moama alex(eu) are asta piciorul cat ai tu corpul.Din acest lucru se intelege ca eu as fii slabut. Nu sunt exagerat de slab ma simt bine in pielea mea am 17 ani 1.72 58 kg. Alt tovaras care a fost cu mine acolo este mai mic cu un an ca mine si arata mult mai slab ca mine si totusi tot eu sunt luat la misto.Acum cateva zile tovarasul care este mai slab ca mine si mai mic a zis sa mergem la magazin sa ne luam ceva.Toti am zis hai sa mergem. Mergem frumos la magazin si cand sa intram el spune hai ca eu nu mai intru in magazin ca nu imi iau nimic. Nimeni nu a spus nimic. Astazi seara mi-am amintit de faza asta si am zis sa fac si eu acelasi lucru sa vad ce se intampla.Mergem la magazin si cand sa intru zic hai ca nu imi iau nimic raman afara.Si de atunci incep injuriile. Moama ce prost esti la ce Gtm ma iei la magazin(pricepeti injuraturile) Asta sunt doar 2 din multe altele care mi se intampla zii de zii. Nu inteleg de ce sunt luat la misto in halu asta.Am zis ca hai merge azi maine dar pana cand.Totul pana la o limita.Nu e vorba ca ei glumesc sau ceva, deja o dau in prostie si ma simt din ce in ce mai prost cand stau cu ei. Nu vreau sa ma despart de ei deoarece sunt singurii prieteni care ii am la bloc si care ma atasasem atat de bine. Vreau sa imi spuneti ce sa fac incat sa nu fiu luat de prost(la misto), si sa merg pe strada de la egal la egal cu prietenii nu simtindu-ma prost. Va rog ajutati-maa

8 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Eh,ce pot spune.
La munca e la felhappy
Niste oameni fara cap, mai ales unde sunt eu ca agent de paza.
Deci JUR in 10 ture care le-am facut, am invatat la prostii cat nu credeam ca voi invata in acest scurt interval de timp.
Oameni cu famili, oameni sariti de 45 de ani.
Multe altele, la mine la munca se face numai misto, eu sunt tinta, ca am doar 20 de ani, ei au 45 50 laughing
Dar le-am mai bufnit si eu cariciu prin gat happy ca na..trebuie.
Oricum sfatu meu e sa incepi si tu sa faci la fel.
Eu unul daca ma cert cu ei la munca, ma intalnesc mereu cu ei.

| PrecioussGirl a răspuns:

Sti vorba aia... cand esti bun esti luat de prost. si poate asa a fost si in cazul tau. i-ai ajutat mereu cum ai putut si na... happy
in final orice prietenie se sfarseste, rar gasesti un prieten cu care sa tii legatura asta pentru ca fiecare isi ia drumul lui in viata. cum zicea cineva mai jos... poate ar trebui sa stai departe de ei o perioada si daca te cauta etc inseamna ca iti simt lipsa, daca nu te cauta cred ca ar trebui sa iti faci alti prieteni happy colegi de clasa etc. sti cand iesi cu un coleg, colegul ala mai vine cu 2-3 si uite asa se strang mai multi.
si poate nu ar trebui sa mai pui asa mult la suflet. i-ai si tu peste picior asa cum fac si ei cu tine. le platesti cu aceeasi modena happy si sunteti chithee hee
bafta tongue

| JustMusic a răspuns:

Daca esti tu mai timit, poate asta e felul lor de a incerca sa te faca mai "cool". Daca esti convins de faptul ca ei sunt prieteni cu adevart nu trebuie sa pui la suflet ceea ce fac ei.Sunteti diferit din punct de vedere al temperamentului si caracterului, poate tu ai senzatia ca ei te dau la o parte cand de fapt acelaa e felul lor de a fii.Incearca sa le dai replica la ce iti spun. Si nu cred ca e o idee buna sa incerci sa afli de ce se poarta sa cu tine in mod direct dac vrei sa ii pastrezi, incearca sa o iei pe ocolite.

| bytzy09 a răspuns:

Bagale mortu in casa la cine merita...

| victorr_3274 a răspuns:

Aia nu sunt prieteni daca se poarta asa cu tine. Nu vei mai avea mare nevoie de prieteni de la bloc, ce sa faci cu ei? sa va jucati cu masinutele afara? Iti vei face prieteni noi in scoala, facultate.

| yourFanta a răspuns:

Incearca sa fii si tu rau cu ei, ca asa nu te vor mai lua la misto, sau arata-le nepasare

| Yadzya53 a răspuns:

Faza cu **esti slab*,asta nu e o chestie asa de importanta,pentru ca oricine vrea sa fie slab, gandeste te de exemplu la fata aceea de care vb tu, crezi ca ea nu ar vrea acest lucru, in primul nu ar trebui tu sa te ambalezi pentru asta, si in al doilea rand departeaza te putin de ei si o sa vezi ca o sa-ti simta lipsa...(cred), sau fii si tu ca ei i-ai la misto.nu rata nici o ocazie.la fiecare faza tare, spune si tu una...dar nu exagera.

| Rals a răspuns:

Daca acesti prieteni se comporta asa cu tine cred ca nu iti sunt cu adevarat prieteni si daca totusi vrei sa ramaneti in continuare amici ar trebui sa-i intrebi odata de ce se comporta asa cu tine... spune-le punctul tau de vedere spune-le ca te deranjeaza comportamentul lor si ca vorbesti serios si poate o sa se schimbe situatia..bafta