| Alex797 a întrebat:

Am o mica, mare problema. Sunt baiat am 14 ani si nu stiu din ce motiv ma inrosesc la fata...Pur si simplu : cand un profesor ma ridica in picioare ma inrosesc fara sa vreau, cand raspund la ceva corect si primesc laude iar ma inrosesc. Cand stau de vorba cu o fata in fata colegilor la fel...Nu stiu ce sa fac.Nu ma consider o fire timida deoarece mie imi place sa socializez si sa imi fac noi prieteni, dar faptul acesta cu inrositul ma enerveaza la maxim. Ma gandesc ca voi intra la liceu iar acolo voi da de noi colegi care cred ca o sa rada de mine.Cel mai grav este faptul ca sunt si baiat, nu mi se pare normal ca un baiat sa se inroseasca asa din orice. Pur si simplu nu pot sa ma controlez, cand e pe cale sa ma inrosesc simt cum imi bate inima si ma i-au niste calduri. Ma deranjeaza pentru ca nu pot si eu sa sustin ceva in fata clasei sau sa vb cu o fata caci stiu ca ma voi inrosi. Exista ceva care declanseaza acest lucru? Eu cred intr-un fel ca este si de la varsta.Pot face ceva sa remediez acest lucru? Sincer mi-ar placea sa stiu ca nu ma inrosesc, sa pot vb si eu ca un om normal. Va rog ajutor, mai ales ca vine banchetul si se organizeaza miss/mister si as fi vrut si eu sa particip dar nu pot caci stiu ca iar va aparea aceasta problema( daca ma dau cu fond de ten se mai vede? sau exista ceva cu care ma pot da?) Va rog frumos cine stie. Nu vreau batai de joc

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sa socializezi mai mult, sa-ti depasesti timiditatea(asta este un lucru greu-dar ORICE se poate remedia!) cu ambitie si curaj desigur!

Problemele nu dispar instant ci doar in timp(depunand mult efort pentru acest scop).

Multi au aceasta problema asa ca nu fii ingrijorat NU ESTI SINGURUL!

| MiruD a răspuns:

Esti prea emotiv. Multi patesc asta. Incearca sa te controlezi, cu toate ca e greu!