| Daniel97 a întrebat:

Am o problema am 14 ani, sunt rocker si vreau sa imi las si eu parul mare, nu foarte mare, adica sa acopere cam o treime, poate o jumatate din ureche, dar nu ma lasa parintii. M-am si certat cu mama de vreo 2-3 ori pe tema asta.Pana la urma este dreptul meu si viata mea, si este doar niste par.Sunt un copil bun adica invat foarte bine, nu fumez, nu beau, nu ma droghez, si nu cer decat niste par in plus.Eram la un festival de rock cu parintii m-am intalnit si cu niste prieteni (care ziceau ca nu vin), si ce sa va zic copii de varsta mea sau un pic mai mari sau mai mici beti morti sau se duceau dupa amfiteatru si veneau foarte veseli inapoi, evident trgeau pe nas, acum evident ca parintii acestor copii sunt atat de inconstienti incat ii lasa sa faca orice, iar eu nu pot sa-mi las un pic de plete pentru ca cica nu imi sta bine, so what e decizia mea pana la urma.Cum m-ati sfatui sa-i conving sa ma lase sa-mi las plete.

Răspuns Câştigător
| Firefly a răspuns:

Pur si simplu pui piciorul in prag.Nu te mai certi cu ei,nu le mai zici nimic.Oricum tot pe a lor o sa o tina.Pur si simplu nu te mai tunzi. Daca te intreaba de ce,simplu: Nu vrei. Ei nu pot face nimic ca sa te oblige sa te tunzi. Faci abstractie de comentariile lor,daca vine vorba ca e cazul sa te tunzi schimbi vorba.
Important e sa fii tare pe pozitii,sa nu te lasi intimidat.(Probabil o sa te ameninte ca nu iti mai dau bani de buzunar, ca nu te mai lasa afara, bla bla bla.)Pana la urma vor accepta.

7 răspunsuri:
| TeoPT a răspuns:

Fă scandal de fiecare dată când vor să te trimită la frizer, la un moment dat te vor lăsa în pace, doar nu o să te ia pe sus.

Și eu am exact aceeași problemă - cică părul lung arată dezordonat și dă impresia că n-am bani să mă tund bla bla bla, cum să te duci la liceu cu părul ăla bla bla bla, arăți ca în anii 70 bla bla bla. Eu le zic că NU VREAU SĂ MĂ TUND ȘI PUNCT de fiecare dată când aduc vorba de asta, doar nu mă iau pe sus. În plus, faptul că nu au vreun argument valabil împotriva mea îi dezavantajează.

Baftă

| smile a răspuns:

Buna!
Daca tu vei continua sa te certi cu ei pe tema asta este clar ca nu te vor lasa! I-al pe tatal tau sau pe mama ta(depinde cu care te intelegi mai bine) si discuta calm in privinta parului. Explica-le de ce vrei schimbarea asta de look. Poate in asa fel te vor lasa.Succes!

| jhdvavsfhkegvfrkhegbvr a răspuns:

Vorbeste calm cu eu, si explica-le de ce vrei sa ai plete. Violenta verbala nu ajuta deloc, crede-ma. Tot ce iti trebuie sunt niste replici bine plasate, sa nu lase loc la interpretari. Fii calm si rezonabil, vorbeste clar, cu logica, fii sigur ca o sa te inteleaga. Si sa NU iti pierzi rabdarea. Daca nu merge asa, ameninta-i ca te muti la bunici sau la alti membrii ai familiei. Sau fa greva foamei.

| Marrriaaa a răspuns:

Imi place ideea ta happy Parintii nostri X_x, ne terorizeaza, ei cred ca noi avem 3 ani si ca nu avem viata noastra! Trebuie sa'i convingi, sa le faci pe plac, sa inveti bine, sa dai dovata ca esti cel mai responsabil laughing [evident, chiar daca nu esti] laughing. Scopul scuza mijloacele. :* In orasul meu e la fel, oameni inconstienti care habar n'au ce fac copiii lor! X_x. Si nu incerca cu amandoi deodata pentru ca sunt doi vs 1, si esti in dezavantaj, vezi cu care merge :*. Ai grija >:dd< sper sa reusesti happy

| callmebeautiful a răspuns:

Pana la urma de ce vrei sa-ti lasi plete, pentru a fi la moda sau pentru a dovedi putina independenta sau pentru ca asa au si prietenii tai? Poate parintii tai au dreptate, si oricum fetele considera mai draguti baietii fara plete. Stiu ca nu te-am ajutat dar asta e parerea mea, so...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si la mine e o problema, vrau sa-mi las plete dar nu parinti sunt un obstacol ci profesori de la scoala mai ales diriginta imi zice mereu sa ma tund ca daca nu ma tunde ea sau nu mai ma primeste la scoala.
Vreun sfat?
cum s-o fac sa ma lase sa-mi las plete? stiti?

| paduraru01 a răspuns:

Cand te trimite sa te tunzi, mergi undeva sa nu te vada nimeni, itiprunzi parul, sipunde o peruca cu parul scurt si cand ajungi acasa zici ca te-ai tuns