| anonim_4396 a întrebat:

Am 15 ani, ma confrunt cu 2 probleme: as vrea sa imi las plete dar parintii nu ma lasa. M-am certat cu ei de n-ori. Nu pot sa ii conving, ce sa fac? Si a 2-a, mi-e frica ca daca imi las plete nu o sa imi stea bine ca eu am capul mai rotund si poate nu imi sta bine, ce sa fac? Ajutor,

Răspuns Câştigător
| AnarchyUK a răspuns:

Okay, first of all, cum adică „părinții nu te lasă"? Ce măsuri iau aceștia, de îți este imposibil să faci ceea ce îți dorești? Atâta timp cât nu te bagă în sac pentru a te duce cu forța la frizer, nu văd de ce nu ai putea pur și simplu să îți lași plete. Ai cincisprezece ani, nu zece. Ești destul de responsabil să iei propriile tale decizii și să-ți asumi consecințele. Explică-le asta, că de altfel probabil aceștia își doresc să devii un om cu capul pe umeri, ordonat, harnic, care știe să-și asume vina, ș.a.m.d, nu? Primul pas spre a devenit un, mai pe scurt, „adult", este acesta. În acest fel cred că și tu și ei puteți ajunge la un compromis, ceva.

Cât despre cât de bine îți va sta, n-ai cum să știi. Dar dacă nu încerci, nu vei știi niciodată.

Succes!

1 răspuns:
| cavalerul11 a răspuns:

1 Vb cu ei spune-le mama, tata e parul meu si spatiul meu personal nu imi spuneti mi-e cum sama tund plus pletele sunt la moda.
2 Lasati sa vezi daca chiar iti sta urat plus ii intrebi si pe prieteni cum iti sta oricum daca iti sta rau frizeria aproape bafta