| anonim_4396 a întrebat:

AM O PROBLEMĂ! Am ajuns într-un liceu pe profilul mate-info. Colegii mei sunt leneși, nu își scriu lecțiile când nu se predă online și îmi cer mie, aceeași situație este și cu temele (îmi cer mie să le copieze). Când dăm evaluare, tot mie îmi cer să le dau să copieze că ei n-au invatat (n-au invatat de când a început anul). Profesorul meu de mate e un nesuferit, nu predă bine, cel puțin pentru mine! Nu îl suport, la fel și pe cel de istorie și de logică! Fac Fizică cu doamna directoare și aia e o nesuferită! Singura profesoara care este ok este doamna de romana si mie nu îmi plăcea romana.Mai este si cea de informatică care este ok, înțelegi ce îți spune chiar dacă nu vrei să înțelegi! Liceul este cel mai prost din zona mea iar eu mă simt vinovat și sunt trist din cauză că la evaluarea națională la mate nu am avut timp să transcriu de pe ciornă subiectul 3. Și am luat 7. Eu făcusem corect și subiectul 3 dar nu am apucat sa-l transcriu de aia am luat 7 altfel luam 10 dacă mă lasă să transcriu. Ideea e ca simt nevoia să mor, chiar aș prefera să mor decât să mai stau o clipă în liceul asta, profesorii și colegii sunt nașpa! Chiar nu-i plac și eu plac pe toată lumea. Faza proasta este ca ma pot transfera doar după ce termin al doilea semestru. Deci serios simt nevoia să mă sinucid decât să mai "învăț", am pus învăț în ghilimele pentru că acolo nu înveți nimic. Serios liceul asta nici macar nu e liceu, e un grup școlar. Off.....ideea principala este că eu din lipsa neconștientizării că timpul este prețios am ajuns într-un liceu de rahat cu profesori și colegi de rahat. Locul meu nu este în acest "LICEU" dar ei nu mă lasă să mă transfer. Ce pot face, cum aș putea supravietui anul acesta fără să ratez nicio lectie din programa școlară? Cum aș putea face fata acestor "PROFESORI"? Si cum aș putea să le supraviețuiesc colegilor mei nesuferiti? Sunt DEBUSOLAT chiar nu știu ce să mai fac!

11 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Profesorul meu de mate e un nesuferit, nu predă bine, cel puțin pentru mine! Nu îl suport, la fel și pe cel de istorie și de logică! Fac Fizică cu doamna directoare și aia e o nesuferită!"

pe bune, îi fi tu vreun geniu?

sau problema iși are rădăcinile aici?

https://www.tpu.ro/......te-normal/

| anonim_4396 explică (pentru sierra1):

Mă tu ce ai?

| anonim_4396 explică (pentru sierra1):

Ce vi tu aici și îți bagi nasu unde nu-ți fierbe oala! Vezi-ți de treaba ta!

| sierra1 a răspuns (pentru anonim_4396):

" MosCraciun88: ...Liceul este cel mai prost din zona mea "

știi cum se zice: omul potrivit la locul potrivit!

| sierra1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Bade, cineva trebuie să-ți zică faptul că ești inadaptat. Acceptă și nu te mai răsti ca un isteric

te recunoști?

"MosCraciun88;./eu din lipsa neconștientizării că timpul este prețios am ajuns într-un liceu de rahat cu profesori și colegi de rahat"

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Wa wa wa... usor, stai asa.

Inteleg, treci printr-o perioada dificila, dar nu dispera. Ce s-a intamplat inainte, poti tu sa faci orice ai vrea sa faci si oricine poate, dar nimic din toate asta nu o sa schimbe prezentul. Ce poate fi schimbat este viitorul. Si asta incepe cu tine.

Si tot ce s-a intamplat, s-a intamplat ca asa a trebuit, alta varianta nu era. Nu da vina pe nimeni, nici pe tine. Pur si simplu este un moment, o sa treaca si o sa fii fericit.

Asteapta sa treaca semestrul asta si vezi ce faci, oricum este pe final. Hai ca poti. Fii puternic, fii barbatwinking

Succes! ^_^

| anonim_4396 explică (pentru DoarBogdan):

Mulțumesc pentru încurajări, mă simt mai bine acum! happy

| DoarBogdan a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai nu stiu ce sa zic thinking De obicei ne simtim bine pe moment si dupa... revin gandurile. Desi este inevitabil, sper sa gasesti mereu calea de scapare. Nu uita, mereu exista o cale. Daca nu fizica, in mintea ta cel putin, este una.

O sa treaca si liceul, o sa vezi. Dupa nu o sa mai conteze absolut nimic big grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vai... e un liceu, e clasa a 9-a. Linisteste-te! Daca pierzi materia o poti recupera, clasa a 9-a nu e in an in care se invata. Nici profesorii nu se streseaza mult si nici elevii nu se omoara cu invatatul. Indiferent unde ai fi. Tu ai impresia ca la tine e iad, totusi cam la fel este peste tot. Seteaza-ti asteptarile mai jos caci ai putea ramane cu buza umflata cand te transferi, ca n-o sa fie minunat. Ai luat o nota si va trebui sa ti-o asumi. Trebuie sa intelegi ca oriunde ai fi mereu vor fi colegi neinteresati, pur si simplu nu are cum sa fie scopul tuturor sa fie toba de carte. Asa ca obisnuieste-te cu asta. Si obisnuieste-te cu ideea ca anul asta nu o sa poti sa inveti bine. Asta e. Ia note cat mai bune ca sa te poti transfera la un liceu cat mai bun, dar nu te stresa. Si nu te obliga nimeni sa iti ajuti colegii oridecate ori cer. Nu te mai lua atat de in serios si nu mai lua viata in general asa de serios. Ia o pauza, man! happy

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Mulțumesc! M-ai făcut să mă simt mai bine! happy

| NarcisIfrim a răspuns:

Alex in legatura cu profesorii zi ca ei si fa ca tine. Poti invata lejer acasa nu e nici o problema.
Si treaba cu colegii tu i-ai invatat asa, la un om daca il ajuti prima data esti baiat bun, a 2 a oara trebuie sa il ajuti din datorie ca l-ai ajutat si prima oara si daca nu il ajuti si a 3 a oara, insemna ca esti un tradator si egoist.
Deci nu mai ajuta colegii ca ii inveti si dupa cu un bine iti pui in cap toata clasa ca nu ii ajuti.
Singurul rau pe care le poti face acestor profesori e sa te vada cu zambetul pe fata si ca stii lectia.