| anonim_4396 a întrebat:

am o problema cu tot, deci nu stiu de unde sa incep, am o problema cu mine as putea spune, ma simt urat, fara chef de nimic, am avut tot ce mi trebuie doar ca nu sunt fericit, nu am prieteni, nu am iubita, ies afara doar sa ma duc la liceu dupa vin acasa si stau suparat, de obicei stau pe pc sau ps4 ca sa uit, si e ok pana ma pun in pat dupa incep sa ma gandesca la tot
inteleg ca sa te sinucizi e un lucru rau, dar daca viata ta nu merge spre bine de ce ai mai continua? nu vreau sa ma sinucid era doar o intrebare, am 18 ani si nu e varsta, de cand ma stiu sunt asa, chiar nu mai suport, stiu ca nu trebuie sa zic asta aici, dar cum ziceam nu am prieteni sau cineva cu cine sa vorbesc tot ce vreau sa spun, ce as putea face sa ma simt mai bine? am fost la multe sporturi si nu m-a ajutat cu nimic, daca aveti un sfat o sa ma ajute, multumesc.

Răspuns Câştigător
| Ionutz02110 a răspuns:

Sunt in aceeasi situatie ca si tine.
Eu nu am mai fost la scoala cateva zile.
Si dupa, parca cineva mi-a luminat mintea si m-am reapucat.
Trebuie sa te imprietenesti cu bobocii. Sa vorbesti cu fete de la a 9 respectiv a 10.
Nu te gandii imediat la o relatie. Vorbeste cu ele. alegeti o fata. Sa o placi foarte mult. Fai complimente/cadouri etc. Daca ai iubita, te vei imprietenii cu prietenii ei.
Nu te gandii la sinucidere ca nu rezolvi nimic.
Traieste-ti viata asa cum e. E devreme la aceasta varsta sa mori.
Mai ai multe trepte de trecut in viata asta.
Si apuca-te de ceva ce iti place : Muzica/dans/fotbal. Si atrage atentia celor din jur prin ceea ce faci.
Sper ca te-am ajutat.

1 răspuns:
| UsernameFemale a răspuns:

Salutare!
Ce ai tu se numeste depresie...asta se poate vedea de la o posta, din pacate.
Sfatul meu ar fi in primul rand sa iti schimbi poza stupida de profil laughing. Al 2lea sfat ar fi sa iti cauti ceva ce te pasioneaza. Cum ar fi: Muzica(chitara, pian, vocal etc); un sport mai deosebit cum este mountain bike-ul; cititul (dupa parerea mea este un HOBBY pe care toata lumea ar trebui sa il aiba. Asa iti dezvolti si inteligenta/imaginatia).

Prietenii vin si pleaca, precum si o relatie deci nu iti bate capul prea mult cu asta.
Lucrul cel mai important la aceasta varsta este sa te regasesti pe tine, sa te inveti pe tine ca persoana...sa te educi in mod profesional si existential.
Uneori vei mai avea decaderi de genul nu neaparat din cauza varstei. Toata lumea are cate ceva...trebuie sa te gandesti ca sunt altii cu probleme inzecite fata de tine chiar probleme serioase.
Daca toti iti place sa stai la pc poate iti dezvolti o cariera in domeniul IT, este o cariera banoasa si versatila cu multe optiuni si ramuri.

Succes!