| anonimxzxzxzxz a întrebat:

am o problema destul de des intalnita la adolescenta si multi au problema asta si nimeni nu face nimic in privinta asta din cauza onoarei in exces sau orgoliu sau etc. ( va rog fara glume proaste ) Am niste probleme la scoala 3-4 colegi se iau de mine : dau in mine fac glume proaste pe mine ma injura etc. nu stiu ce sa fac, am inceput sa ma duc in fiecare zi la scoala cu frica de ei, odata am si chiulit din cauza lor veneau dupa mine sa ma bata etc, au venit chiar la baie dupa mine 3 m au pus la colt si au inceput sa dea in mine, am auzit ce zic altii sa ii fac sa sufere sa se invete minte, am facut si asta si nu mi a placut atunci erau doar ei 2 la scoala si s au luat de mine si mi am zis gata si am inceput sa dau si eu in ei, mi am luat bataie, si de ceva timp merg si cu teama la scoala chiar ies din clasa in pauze sa nu ma observe, sa ma lase in pace, a si apropo sunt in clasa a zecea ( X ) va rog daca se poate ceva seriozitate...

Răspuns Câştigător
| AliGab a răspuns:

Am avut un caz cand eram in liceu. Unul "smecher" s-a luat de o fata, iar un coleg de-al meu de clasa i-a luat apararea fetei. Dupa ore "smecherul" l-a asteptat dupa ore cu o gasca si l-au batut mar, avand in vedere ca cel batut stia karate (si la ora actuala practica acest sport).
Problema ta este una destul de grava. Tu esti unul, ei sunt 4 (si poate mai multi daca iti suna "prietenii de cartier"). Sunt doua solutii dar amandoua includ discutia cu parintii, care nu trebuie neglijata sub nicio forma:
1. Discuti cu parintii tai si acestia se duc la conducerea scolii si chiar la politie ca sa vorbeasca cu parintii celor 4 si sa-i potoleasca spunandu-le ca vor avea probleme cu politia daca se mai ating de tine.
2. Discuta cu parintii tai si roaga-i sa te mute la alta scoala.
Nu conteaza ca iti vor spune "paraciosul". Sanatatea si integritatea ta ca om este mai importanta decat o porecla pe care o vei capata dupa aceea.
Indiferent de masurile luate incearca sa nu-i urasti pe cei care se iau de tine, ci sa-ti fie mila de ei ca nu-si dau seama de gravitatea lucrurilor. Succes

| anonimxzxzxzxz explică (pentru AliGab):

Multumesc aligab... o sa vad ce pot face oricum mersi mult pentru sfat

| AliGab a răspuns (pentru anonimxzxzxzxz):

Cu placere, insa te rog, desi repet, sa vorbesti cu parintii tai

6 răspunsuri:
| ElectronicSound a răspuns:

Daca doar se dau la tine si le mai scapa oun gest violent eu zic sai ignori. Daca chiar au ceva cu tine si e ceva grav eu zic sa spui cuiva s-ar putea sa para cam paracios dar mai bine paracios decat batut mar. Incearca sai ignori si sa te tii pe langa multa lume, gasca ta prietenoasa. Cu siguranta au mai avut si alte fete problema asta.

| anonimxzxzxzxz explică (pentru ElectronicSound):

Apropo sunt baiat am uitat sa zic...