| FulgerMcQueeN a întrebat:

am o problema destul de grava... Sunt clasa a 9-a la profilul mate-info. Am un profesor de fizica de la care nu inteleg absolut nimic. Dar problema mai mare e ca am deja un 4 si am mai dat o lucrare la care... Deci, m-am decis sa nu las o materie sa imi strice viitorul asa ca vrea sa ma apuc de invatat pe cont propriu, toata materia de la inceput + exercitii. Caietul e destul de dezordonat si nu am timp sa il iau de la alt coleg si sa copiez tot tinand cont ca mai am de invatat si la mate, si altele. V-as fi recunoscator daca mi-ati da niste site-uri de unde pot invata toata materia de semestru intai.

As dori si un site cu toate formulele, pentru a ma apuca de probleme.

Va multumesc foarte mult!

Dau funda, CLAR!

Răspuns Câştigător
| BlackAngel33 a răspuns:

Crede-ma stiu exact cum te simti. Si eu sunt la mate info si profu' vorbeste mai mult pentru el. Nu stiu site-uri, pentru ca nu poti invata fizica online. Crede-ma, am incercat. Dar iti pot da formulele:
legea I a refractiei: n1sin i=n2sin r
legea prismei optice:A=r+r'
prima formul a dioptrului sferic: n2/x2-ni/x1=n2-n1/R
a doua formula a dioptrului sferic: Beta=n1/n2*x2/x1
Prima formula a dioptrului plan:n2/x2=n1/x1
A doua formula a dioptrului plan: Beta=1
Prima formula a oglinzilor sferice: 1/x2+1/x1=2/R
A doua formula a oglinzilor sferice: beta=-x2/x1
Prima formula a oglinzilor planelove struck2=-x1
A doua formula a oglinzilor plane:y2=y1
Formula dioptru sferic: f2/x2+f1/x1=1
Formula lentilelor subtiri: 1/x2-1/x1=(n2/n1-1)(1/R1-1/R2)

| FulgerMcQueeN explică (pentru BlackAngel33):

Chiar daca nu ma ajuta asa mult raspunsul tau, iti dau funda pentru efort.winking

| BlackAngel33 a răspuns (pentru FulgerMcQueeN):

Mersiwinking

6 răspunsuri:
| LittleMissCupcake a răspuns:

Http://www.et.upt.ro/admin/tmpfile/fileI1253179863file4ab201d76822a.pdf
http://meditatiionline.ro/......anica.html
http://fizica.ro/textbooks/fizica9/fizica9.html
http://library.thinkquest.org/10796/ (este in engleza)
Exista si in librarii o multime de carti gen,, Fizica fara profesor''. De obicei acestea vin si cu un CD, iar eu consider ca sunt foarte bune. Sper ca te-am ajutat.

| FulgerMcQueeN explică (pentru LittleMissCupcake):

Multumesc mult! Ma ajuta mult.

| LittleMissCupcake a răspuns (pentru FulgerMcQueeN):

N-ai pentru ce. happy

| positivity a răspuns:

Oh, frate, tu te plângi? Eu am un 3 și doi de 5 și mai am nevoie de o notă de 4+ pentru a îmi ieși media 5!
Am găsit un site interesant, poate te va ajuta! http://www.fizica.ro/textbooks/fizica9/fizica9.html
https://www.evaluareineducatie.ro/......-a-9-a.pdf