| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema foarte delicata.
Am auzit colegii prin clasa spunand ca eu miros urat.
Problema este ca eu ma spal foarte bine cu sapun, imi spal si hainele, cei e drept este ca ma spal la 2-3 zile.
De transpirat eu nu transpir, si imi dau cu antiperspirant in fiecare zi.
Hainele mi le schimb in fiecare zi.
Si ma simt incomod la scoala. Ba chiar chiulesc din aceasta cauza.
Spuneti-mi ce sa fac.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Bondarel99 a răspuns:

Hainele le speli cu balsam? Cauta un balsam si un detergent cu miros frumos puternic. Deodorant trebuie sa folosesti neaparat, asta fara discutie. Picioarele macar ar trebui sa ti le speli zilnic pentru ca transpira in incaltari. Daca faci toate astea nu vad de ce ar fi un miros deranjant pentru ceilalti, poate doar sunt rai. Mai bine intreaba apropiatii, sa iti raspunda sincer daca e ceva neobisnuit la corpul tau, exista niste afectiuni care pot face secretiile corpului sa miroasa mult mai puternic decat ale majoritatii oamenilor, dar nu cred ca e cazul la tine.

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Imi pare rau sa-ti spun, dar nu te speli corect, pentru ca trebuie sa ai dus zilnic, ca sa nu mai mirosi.
Tu nu-ti simti propriul miros, dar evident mirosi tare, daca te speli la 2-3 zile.
Care-i problema totusi? De ce te speli atat de rar? Ti se subtiaza pielea daca te speli zilnic?
Vara este necesar sa ai cel putin 2 dusuri pe zi, dimineata si seara, sau de cate ori transpiri.
In restul anului, cel putin 1 dus pe zi, ca sa fii curat, sa-ti schimbi hainele zilnic, inclusiv chilotii, asa este normal si igienic.

Daca nu te trezesti acum sa pui mana serios sa te speli, vor fugii de tine toti colegii si fetele, vei ramne singur si nici munca nu-ti vei putea gasi din cauza asta.
Nu trebuie sa fugi de la scoala din cauza colegilor, dimpotriva, ar trebui sa-ti fei rusine ca nu te speli, cum este normal, si asta se poate corecta!
Fa dus in fiecare dimineata si schimba-ti hainele toate, inclusiv ciorapii si chilotii, ca asa este nromal si asa face toata lumea.

| Ionutz02110 a răspuns (pentru Violleta2022):

Eu nu pot face dus in fiecare zii acum iarna, deoarece sunt foarte sensibil la raceala.
Si fac baie seara, pentru ca dimineata plec la scoala.
Si chilotii/sosetele/hainele mi le spal si le schimb zilnic.
Eu m-am mirosit, si nu mi se pare ca miros. Ma dau si cu parfum. Dar parerea mea este ca, colegii mei ma invinovatesc ca miros din cauza culorii pielii. Eu am pielea de culoare inchisa.
Chiar nu stiu ce sa zic. Sunt cls a xll-a. Deja e prea tarziu sa ma transfer.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Ionutz02110):

Inca nu am intalnit un om pe fata pamantului, care sa nu se spele zilnic, de frica unei raceli,, doar daca tariesti si locuiesti intr-o pesterea inghetata!

\Invata sa te speli, ca nu te musca apa!
Nu exista sensibilitate la apa, ca nu te trage curentul si nu te ingheata, ca doar faci dus sau baie cu apa calda, nu?
Vai de kmine...dai cu parfum peste misrul de transpirati?
Nici nu ma mir ca puti!
Iarta-ma, dar lipsa educatiei nu te face decat un copil imputut si incapatanat. Ca asa ceva este inadmisibil in ziua de azi. Daca tu nu simti miros urat, asta nu inseamna ca nu mirosi, dimpotriva, se pare ca mirosi tare, daca colegii tai deja se plang de asta.
Sa stii ca am avut o fata care era ca tine la scoala genereala si singura solutie a fost ca diriginta sa o scoata in fata calsei sis a-i spuna de la obraz ca nu o mai priemeste in clasa daca nu se spala ZILNIC si-si schimba hainele.
Sensibilitatea de care vorbetsi tu nu exista, doar putoare, lene si nesimtire!
iarta-ma, dar nu am suportat niciodata omul imputit sis e pare ca nu sunt singura. dar vei vedea tu cand vei fii fii ocolit de prietebni, l cand mai tarziu nu te mai cheama nimeni la petreceri, cand esti dat afara de la servici sub diverse pretexte, pentru ca nu-s e poate lucra in compania unui om care pute.
Sincer, as intra 2 metrii sub pamant sa spun cuiva ca nu ma spal, pentru ca devin sensibil! Mai marea rusinea!

| Ionutz02110 a răspuns (pentru Violleta2022):

E clar ca nu ai inteles ce am spus eu. Nu trebuie sa te speli in fiecare zii in perioada de iarna. Cum prietenii mei de pe strada nu imi spun ca miros?
Ei vin la mine in casa si chiar imi spune : Ce sampon folosesti? Sau intrebari de genul.
Nu ma supar, de aia am cerut sfaturi.

| Bondarel99 a răspuns (pentru Ionutz02110):

Hainele le speli cu balsam? Cauta un balsam si un detergent cu miros frumos puternic. Deodorant trebuie sa folosesti neaparat, asta fara discutie. Picioarele macar ar trebui sa ti le speli zilnic pentru ca transpira in incaltari. Daca faci toate astea nu vad de ce ar fi un miros deranjant pentru ceilalti, poate doar sunt rai. Mai bine intreaba apropiatii, sa iti raspunda sincer daca e ceva neobisnuit la corpul tau, exista niste afectiuni care pot face secretiile corpului sa miroasa mult mai puternic decat ale majoritatii oamenilor, dar nu cred ca e cazul la tine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Să te speli in fiecare zi. Defeaba pui haine curate pe pielea murdară. Nu ai cum să nu transpiri. Țoți transpirăm, unii mai mult față de ceilalți. Dacă tot nu te speli în fiecare zi, atunci măcar spală-te dimineața la subraț cu apă și săpun, apoi dă-te cu deodorant.

| Ara997 a răspuns:

Transpiratia inperioaa adolescentei e mai puternica.
recomand piatra de alaun - o gasesti in mag. naturiste. st un produs antibacterian.

| IIIshaneIII a răspuns:

Sa va fie rusine voua care va luati de el si ai spune-i ca e imputit, etc in special tie @donnaalba, nu toata lumea asi permite luxul sa consume 1m3 de apa pe zi plus curent consumat zilnic cu bilerul,sau gaz cu centrala,sunt oameni care nu au ce sa manance,unde locuii, ce vina au ei ca nu isi permit, daca nu iti convine umbla cu un cleste de rufe prins de nas pe strada, esti doar o javra penala, nesimtita care ar trebui sa iti vezi de viata ta, si daca vrei sa schimbi ceva poti incerca prin a ai ajuta pe cei din jurul tau nu prin a ai injosi