| Anonima555 a întrebat:

Am o problemă, sunt perioada adolescenței. Mereu daca îndeplinesc mofturile unei persoane dezamagesc altă persoana.Nu știu cum să fac să mulțumesc toate persoanele la care țin. Toate doresc să fiu ca ele sa am stilul lor.Sunt la caracter moale pot fi usor ranita am încercat de multe ori să-mi schimb caracterul să nu fiu bună cu persoanele care mă rânesc.Mă doare că mama nu mă întreabă cum ma simt dar în primul rând daca mi-am făcut lecțiile.De parca sunt mai importante lectiile decat cum se simte o persoană. Cand îi dezamagesc pe ei ma dezamagesc si pe mine.În unele situații nu sunt de vină dar mă simt vinovată.Ce sa fac ca sa nu dezamagesc persoanele apropiate?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu trebuie să mulțumești pe nimeni, cu excepția ta.Nu trebuie să-ți pese dacă-i dezamăgești sau nu.
Nu se schimbă nimic de la prea mult bine.Ai să încetezi să pui atât de mult preț pe ceilalți când vei suferi cu adevărat din cauza lor.

2 răspunsuri:
| anamariarot a răspuns:

Știi, în viața asta mai trebuie să fii și egoist uneori. Dacă tot ajungi să-i pui pe alții pe primul loc ignorându-ți propria persoană, o să ajungi să fii călcat în picioare și nu cred că asta îți dorești. Trebuie să înveți să mai spui și NU când e cazul, chiar nu e necesar să fii mereu la dispoziția tuturor și un lucru pe care să-l ții minte: n-o să poți mulțumi niciodată pe toată lumea.
Fii tu însăți, iar cui nu-i convine, e liber să plece; ușa e deschisă.