| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema urgenta si nu stiu ce sa fac...

Cea mai buna prietena a mea are un iubit mai nou si pe mine ma cam ingnora.
Inaitne ne scriam mereu vorbeam despre orice, insa acum de ceva timp mai exact de cand la cunoscut pe tipul asta a inceput sa ma evite.

Mereu imi cerea ajutorul cand avea nevoie de ceva. De exemplu seara mai vorbeam prin mesaje pe whatsapp, in sfarsit reusisem sa legam o conversatie ca alta data cand o intreb ceva, imi vede mesajul si imi spune sa astept putin... au trecut doua ore si eu i-am mai scris dar ea mi-a tot spus imediat, imediat.
Cand m-am uitat desigur era online prietenul ei, nu o stresez, nu insist stiu ca ii ocupa si el din timp dar totusi. Am unele momente in care imi vine sa ii spun "La revedere"...

Dati-mi niste sfaturi, dau funda!

Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Damonana a răspuns:

Exact asta am patit eu acum aproximativ 1 an.
Prierena mea cea mai buna isi facuse un iubit, pe care eu nu.l suportam, dar la inceput nu i.am zis nimic. Si ea imi tot trimitea ss cu ce vb ei, adica ca ii zice ca o iub si chestii ca sa imi dovedeasca mie ca vai ce baiat bun e. Eu is o persoana care isi da seama repede de caracterul oamenilor, asa ca i.am zis sa se desparta de el, adica stiam ca fac asta pentru binele ei, nu ma asculta, ne certam, trece ceva timp si ea afla ca a inselat.o..vine la mine ca are nevoie de sfat, ii zic sa se desparta de el si sa.l uite, zice ca nu poate face asta dar se gandeste. Dupa cateva zile aflu ca este iar cu el. Si iar ii explic ca nu merita, iar ne certam.
In final s-a dovedit ca aveam dreptate, dar ea era deja ranita si nu mai aveam ce sa fac, in timpul in care ea a aflat ca a inselat.o m.a rugat sa merg cu ea prin oras. poveste lunga, dar problema era ca nu ma lasau ai mei, si eram intre ei si ea, am vrut sa plec si de acasa(nu ma judecati, de obicei fac orice pentru persoanele dragi) desigur ca am fost pedepsita, dar ea nu a avut nici macar bunul simt sa ma intrebe daca is ok.
Am vb mult si nu stiu daca ai inteles ideea. Persianele dragi sunt cele care te ranesc cel mai mult de asta se zice "tine.ti prietenii aproape si dusmanii si mai aproape", pentru ca de la dusmani te astepti sa te faca sa suferi, de la prieteni nu. Nu stiu ce sfat as putea sa.ti dau, adica depinde de caracterul tau, daca esti o persoana aparent slaba(adica asa lasi sa se vada) si puternica in interior, adica nu ai nevoie neaparata de multi prieteni carora sa se spui problemele, si te descurci singura cu ele, eu iti recomand sa o lasi sa vada singura unde o duce relatia, si din moment ce e prima, nu vreau sa descurajez, dar nu o sa tina. Asa ca mai ai rabdare ca o sa se intoarca plangand la tine.
Iar daca nu te consideri o persoana puternica, adica ai nevoie mereu de prueteni care sa iti zica ca totul o sa fie bine, atunci cauta alta persoana pentru asta, pentru ca daca te.a ranit o data fii sigura ca o va face iar si decat sa suferi tu pentru ca vrei sa fiu o prietena buna, mai bine iti gasesti alta.
Si nu uita cel mai tare doare nepasarea oamenilor pentru care ai face orice, ai grija cui ii dai sufletul, ca s.ar putea sa regreti.
Multa bafta:*

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Fa-ti si tu un iubit si vei intelege abia atunci de ce ea nu-ti mai raspund ela mesaje, pentru ca este in bratele iubitului si nu are timp de chat cu prietenele!
Lucru perfect normal la o anumita varsta!

| Violleta2022 a răspuns:

Inca ceva, mesajele nu sunt "urgente" decat daca viata cuiva este in pericol.
Faptul ca nu-ti raspunde imediat cum ii trimiti mesaj, este perfect justificat prin prezenta iubitului, care o tine ocupata.
Dupa 2 ore daca nu raspunde la mesaje este iarasi justificat, baiatul nu a plecat, sau poata a ramas sa doarma la ea, deci, chestie de bun simt, o lasi pe maine!
Daca-i esti o prietena adevarata, ar trebui sa o intelegi si sa ai rabdare.

| NAT0 a răspuns:

Ce nu sufar oamenii astia posesivi. Presupun ca nu n-ai avut in viata ta un prieten ca sa intelegi ce frumos e acel sentiment.

| AquaBlue97 a răspuns (pentru NAT0):

Ba da, am rezolvat nu mai vorbesc cu ea niciodata... A trecut pe langa mine am salutat-o si a nu m-a bagat inseama. Probabil o faceam de ras... Nu am posedat nimic pentru ca in realitate nu am avut nimic

| Ganea_Marian-Dumitru_1972 a răspuns:

Trebuie sa intelegi ca are si ea dreptul la viata personala.

| Dulceac_Andreea_1995 a răspuns:

E prietena ta, daca e de putin timp cu baiatul asta las o sa mai stea cu el ca o sa se sature pana la urma...
Sau ai putea sa vorbesti cu ea despre ce te deranjeaza doar ca chestia asta v a duce in 2 directii:
-va veti certa si ea iti v a spune ca nu o sprijini deloc si ca esti o prietena rea si chestii de genu
-v a intelege si v a incerca sa remedieze situatia
Daca nu e nici o varianta atunci asteapta pana ce prietenul ei ii v a frange inima sau o sa o supere pentru ca tu sa o consolezi si sa o ajuti sa treaca peste, pentru ca pana la urma prietenul la nevoie se cunoaste.
Sper ca te am ajutat