| anonim_4396 a întrebat:

am observat că am prieteni de rahat. De ce?

Simplu, dacă vreau să mergem în mall sau să mergem la un grătar, trebuie să trag de ei. Toți stau ca trântorii pe telefoane și pc-uri pentru că "e vacanță".

Problema e că eu sufăr de anxietate socială (vorbele doctorului, nu ale mele) și mi-e greu să-mi fac prieteni noi.

7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Încearcă să intri pe grupuri de Facebook din orașu tău și comunică cu lume acolo dacă în rl ți-e greu. Intră pe grupuri bazate pe interesele tale.

| Andreeush a răspuns:

Încearcă să cunoști alte persoane, poate o să îți faci prieteni noi.
Oricum nu poți să îi obligi să iasă din casă dacă ei nu vor.

| Endoryus a răspuns:

Ori sunt astia care mor cu pc-ul de mana ori aia care merg la terase si comanda o Cola si stau asa toata noaptea. Nu prea ai ce sa alegi in ziua de azi in materie de prieteni. Nu mai e ca odata cand ieseai si te plimbai pe malul marii sau parc. Asta e. In timp cresti, cresc si cei din jurul tau si poate se schimba. Ori gasesti oameni mai normali.

Răspuns utilizator avertizat
| MademoiselleCosmina a răspuns:

Asa-s copiii din ziua de azi. laughing
Pai,solutia e sa-ti gasesti alti prieteni. Sa incerci, usor, usor.
Pentru ca daca tu vrei sa iesi, iar ei stau numai cu ochii in dispozitive, n-ai ce sa le faci.

| Bratu_Andrew_2000 a răspuns:

Din pacate nu prea ai ce sa faci. Nu ii poti obliga sa vina cu tine caci si daca vor veni, nu se vor distra. Incercati sa găsiți o activitate placuta tuturor.

| Volsvagan70 a răspuns:

Pari sociabil, nicidecum ca o persoana cu anxietate sociala. Incearca sa-ti faci prieteni, nu o sa fie chiar asa greu. Mergi cu cineva undeva, te intalnesti cu prietenii lui, vorbesti cu ei, te imprietenesti, na, intelegi tu cum sta treaba.