| Exposito1 a întrebat:

am ajuns la concluzia ca ar trebui sa imi schimb grupul de prieteni deoarece nu mai facem parte din aceeasi categorie sociala si ma trag in jos. Va rog sa imi da-ti niste sfaturi cum as putea face asta sau? nu stiiu nu vreau sa mai stau cu cei care stateam pana acum deoarece am observat ca nu am nimic de castigat.

Răspuns Câştigător
| Esperança a răspuns:

Te retragi pur şi simplu! Rupi orice legătură cu ei, (nu mai vorbeşti cu ei la telefon, pe reţelele de socializare, îţi poţi schimba chiar şi numărul de telefon) Când îi vezi pe afară doar îi saluţi şi atât! Cu timpul îşi vor da seama că te-ai îndepărtat de ei!
E bine dacă ai realizat că te trag în jos şi mai ales faptul că ai luat decizia de a nu mai fi în acelaşi grup cu ei!

5 răspunsuri:
| a2 a răspuns:

Prietenia nu ar trebui sa se bazeze pe categorii sociale si nici pe castiguri materiale. Daca simti ca nu mai vrei sa faci parte dintr-un anumit anturaj pentru ca te-ai schimbat si nu mai ai nimic de castigat in plan spiritual, este alta treaba. Pur si simplu nu mai iesi cu ei si incerci sa te apropri de persoane care crezi tu ca ti-ar prinde mai bine.

| Exposito1 explică (pentru a2):

Nu ma refer la castiguri materiale, ma refer ca nu am de castigat nici o cunostiinta sau lucru bun, este vorba doar despre batai si tot felul de chesti care nu imi mai fac placere.

| nimeniooda a răspuns:

Nu trebuie sa ai nimic de castigat, daca te simti bine cu ei, stai cu ei, daca nu, zile verde-n fata ce te deranjeaza si daca sunt prieteni adevarati vor incerca sa schimbe si sa-si repare greselile! Si daca renunti la toti prieteni tai...Ce crezi ca o sa pice altii din cer?

| Exposito1 explică (pentru nimeniooda):

Consider ca intr-un grup de prieteni trebuie sa fie cam acelasi nivel de cunostinte si sa ai ce invata unul de la altul. Ai impresia ca nu mai sunt oameni cu care te poti imprietenii?

| nimeniooda a răspuns (pentru Exposito1):

Eu stiu ce sa zic...gandestete la toate amintirile si mno,nici eu nu am prieteni la acelasi nivel, ca nu exista oameni la acelasi nivel, am o prietena buna la geografie si istori si nu se pricepe la romana si matematica, la ce eu ma pricep, asa ca ne completam eu o ajut pe ea si ea pe mine. Si sa stii ca de la o varsta nu-ti mai aci asa multi si buni prieteni ca si-n copilarie :'(