| ITGamerIT a întrebat:

am si eu o intrebare pentru voi daca ma puteti ajuta intr-o masura, deci sa incep: am 16 ani sunt in clasa a-10-a la un liceu teoretic profil: matematica-informatica si sunt pasionat de Informatica si de romane Fantastice ( Fantasy ), autorul meu preferat: J.R.R Tolkien, prin toata operele lui, eu citesc foarte mult scriu carti fantasy inspirate din operele lui, dar am o problema foarte grava: Profesorul meu de romana si de informatica imi sugereaza sa dau la o facultate de Informatica si cu cunostiintele mele Fantasy..sa zic asa sa pot excela in domeniul jocurilor / filmelor / desenelor...dar am o mare dilema...eu nu prea invat la scoala..in clasa a-9-a am avut media 7, 80 iar acum in sem.1 imi iasa media 7, 50..si profesorii imi spun sa invat ca doar asa pot merge la o facultate buna si etc..eu inteleg imi pun ambitia sa invat la celelalte sa am medii mari.dar cand vad cartiile fantasy si pc-u sa programez si sa citesc carti despre programare nu pot sa nu le citesc..si sa mai invat..stiu ca ar trebui sa ma pun sa invat la scoala sa iau bac`u dar nu stiu ce ambitie pot sa-mi fac eu, daca ma poate ajuta cineva cu niste sfaturi sau ceva..as fii foarte recunoscator, va multumesc foarte mult, dau funda cu mare placere!

Răspuns Câştigător
| titi14 a răspuns:

Buna amice pai sincer stii ce te sfatuiesc eu? pai eu zic sa te pui pe invatat. daca nu reusesti sa inveti pentru ca nu ai motivatie gandeste-te ca daca nu inveti nu vei mai avea nici carti fantasy si nici calculator pentru ca tu vei creste mare si va trebui sa faci ceva cu viata ta daca nu nu vei putea sa te faci ce iti doresti intelegi. un om destept invata si bine si citeste si sta pe calculator si iese in oras cu prietenii sai adica mai pe scurt poate face de toate

1 răspuns:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu e suficient sa fii inteligent si sa ai talent, daca nu ai ambitie si nu muncesti, vei ajunge tot vanzator in piata sau vanzator de saorma. Trebuie sa te hotarasti ce vrei sa faci: sa pierzi vremea acum si sa ai o munca grea si mai saraca in bani si satisfactii, sau sa muncesti acum la maxim si peste cativa ani sa faci ceva ce iti place si iti aduce satisfactii si financiare si personale. Pana la urma, alegerea este a ta si nici o munca nu e rusinoasa. Eu sunt de parere ca nu trebuie toata lumea sa invete, trebuie sa existe si gunoieri si maturatori si muncitori cu carca pe lumea asta