| anonim_4396 a întrebat:

Salut,TPU,am si eu o intrebare. sper sa nu par stupid, dar chiar am nevoie de un raspuns ma simt singur...(am 15 ani)
Cum sa imi fac o prietena?
Adica vreau sa zic, cum sa incep? ...Stiind ca eu, de felul meu, sunt mai timid.
Am avut acum 5-6 luni aproximativ o relatie cu o fata de varsta mea amandoi ne iubeam, dar faza a fost ca am stat 3 luni im preuna vorbind doar pe facebook(amandoi am stat in acel oras si tot amanam intalnirile) laughing Stiu ca pare ciudat dar asa este.
Si vreau sa imi dati niste sfaturi de cum ar trebuie sa incep o relatie (tin sa mentionez ca nu sunt urat sau sarac din perspectiva mea si sunt o fire intelegatoare si buna) Adica sa nu ma placa nici o fata... Doar ca nu stiu sa incep o relatie sunt foarte timid.
Va rog, un raspuns bun ma ajuta foarte mult. big grin big grin Funda

Răspuns Câştigător
| biarock a răspuns:

In primul rand alege o fata care ti se pare draguta (daca alegi una care arata ca o zeita cu timiditatea ta nu o sa reusesti sa o cuceresti).Sa zicem ca ai ales fata incepe sa vorbesti cu ea pe Facebook (poti sa alegi si alt sait de socializare) incearca sa o intrebi despre ea, despre ce ii place sa faca, ce uraste cel mai mult, chiesti din astea (dar daca ea nu e interesata sa te cunoasca si pe tine si vorbeste doar despre ea, asteapta-te sa devi un prieten foarte bun pentru ea) cerei numarul de telefon si vorbiti prin mesaje, cerei sa iesiti la un suc sau sa va plimbati prun parc( daca te refuza de trei ori la rand inseamna ca nu vrea sa va intalniti ) dupa ce va vedeti nu inceta sa ii scrii, dar las-o si pe ea sa iti scrii...iar dupa catva timp (sa nu treaca foarte mult) spune-i ce simti pentru ea. Si incearca sa iti invingi timiditatea, luptate cu tine insuti, o sa pierzi foarte mult in viata, si nu zic asta din filme si eu am fost timida dar am reusit sa imi inving timiditatea, ...ca sa poti sa o invingi trebuie sa iti doresri asta, si sa iti iei inima in dinti si sa faci anumite lucruri! Bafta si sper ca raspunsul meu sa te ajute!

| BtwRares a răspuns (pentru biarock):

Multumesc, asta o sa incerc sa fac!

4 răspunsuri:
| Andrei_Adela_1996 a răspuns:

Pai inainte sa începi o relație, trebuie sa o cunosti bine, încât sa stii daca aveti lucruri în comun sau nu! După aproximativ 9luni-1an(sau cand este momentul dupa ce ati devenit prieteni) incepi sa-i spui ceea ce simti! Daca si ea te place, s-ar putea sa 1)fiti împreună 2)in friendzone
Si ca sa începi o relație, trebuie sa va plimbati in parc sau undeva si aproape de încheierea întâlnirii, o saruti!
Sper ca te-am ajutat! Cred ca nu ai făcut asa si cu cealalta relatie!winking