| anonim_4396 a întrebat:

Am și eu o problemă.
Acum câțiva ani m-am certat cu un așa-zis prieten și după acea ceartă nu mai am voie să dorm acasă la prieteni.
Să vă spun:
Acea persoană era efectiv disperată. A venit la mine la ușă și m-a întrebat dacă vin la el peste noapte și dacă refuzam, mă ținea la ușă și 30 de minute, întrebându-mă continuu dacă vin la el peste noapte.
Am fost la el doar de 2 ori peste noapte. O dată la ziua lui și o dată când a fost faza că a venit la mine la ușă.
Într-o zi, eram afară cu el (o să-i spun Ștefan) și cu un alt prieten (o să-i spun Vali) și l-am rugat pe Vali să vină la mine să mă ajute cu ceva la calculator. I-am spus lui Ștefan că Vali vine la mine să mă ajute cu ceva și revenim în 10 minute (acum că mă gândesc, sună foarte prostesc, dar aveam 11 ani toți).
Ștefan a zis că e ok. Merg eu cu Vali la mine și după 5 minute mă sună... Bunica lui Ștefan care mi-a făcut scandal că de ce nu l-am luat pe Ștefan la mine, că el m-a luat la el.
I-am explicat doamnei că reveneam în 10 minute, nu rămânea Vali la mine peste noapte dar nu am avut cu cine să mă înțeleg, femeia închizându-mi telefonul în nas.
După ce am terminat treaba, Vali s-a dus la casa lui și eu m-am pus cu familia la masă, doar că Ștefan a venit cu bunica lui la mine la ușă și a făcut ditai scandalul că eu am fost la ei în casă, am mâncat, am dormit, am băut și sunt OBLIGAT să întorc gestul.
Bunică-mea i-a explicat femeii că Ștefan venea la mine la ușă și mă bătea la cap să vin și eu acceptam doar ca să scap, dar maică-mea i-a spus că mă va pedepsi.
Femeia a plecat cu tot cu Ștefan.
Acum, la 5-6 ani după întâmplare, am rugat-o pe maică-mea să mă lase la iubita mea peste noapte și mi-a zis că nu mă lasă din cauza acelui eveniment.
La 5, aproape 6 ani de atunci. Acum e riscant oricum cu pandemia asta, dar ca idee, încă nu i-a trecut supărarea.

Ce să fac? Dau fundă. Știu că sună a probleme copilărești dar e nasol, mai ales că fratele meu se duce de vreo 7-8 ori pe an la prieteni acasă peste noapte, el fiind mai mic decât mine iar eu în aproape 6 ani n-am avut voie deloc și nici nu o să mai am voie probabil până fac 18 ani sau mă mut la casa mea.

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Atât timp cât ai unde dormi la tine acasă nu are rost să petreci noaptea în altă parte. Petrecerea nopții în altă parte implică riscuri pe care poți să ți le asumi după ce ești major. Atitidinea părinților tăi față de tine mi se pare corectă.

| Andreeush a răspuns:

De ce trebuie neapărat să dormi la altcineva?

| Ambt04 a răspuns:

Eu sunt de părere că mama ta nu vrea ca tu sa faci o greseala si sa o lasi pe iubita ta însărcinată, iar de aceea foloseste acea scuză, nu cred ca inca e supărată pentru ce s-a intamplat in trecut.

| WolfiePUB a răspuns (pentru Ambt04):

Problema e că am întrebat-o dacă mă lasă să merg și la un prieten. Prieten foarte bun, mă cunosc cu el de 10 ani și rezultatul e același