| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPUlaughing)
Am si eu o problema: cum sa-mi cultiv incredearea in mine, sa am mai multa indrazneala, sa fiu mai vorbareata.
Cu cei apropiati sint mai vorbareata, imi expun liber parerile(nu-mi este teama ca voi fi criticata, ca no sa spun ce trebuie) dar cind merge vorba la scoala, intr-un grup de prieteni parca imi este frica, numai tak(citeodata mai scot cite un cuvint). Sufer tare din aceasta cauza, si constientizez ca nu e bine dar totusi nu pot strica aceasta bariera.
Va rog mult cine imi poate acorda un sfat, o solutie ii multumesc aticipat

5 răspunsuri:
| Blu3Smyle a răspuns:

Nu are de ce sa iti fie teama vorbesc serios nimeni nu o sa te judece si daca o fac cine ii asculta? fii tu insati tongue

| Snejok a răspuns (pentru Blu3Smyle):

Incerc sa fiu eu inasusi dar totusi nu prea se primeste, poate ca m-am obisnuit mai mult sa tac, nu stiu...

| 93Silviu93 a răspuns:

Pai cum sa iti zic eu, daca esti sa zicem in clasa 8-a(doar presupun)si din clasa intai pana acum ai fost tacuta nu prea ai cum sa te mai schimbi ca lumea s-a obisnuit cu tine ca fiind tacuta, daca de-abia ti-ai cunoscut colegii sa zicem ca esti in clasa 9-a la liceu abia aici ar trebui sa incepi sa vorbesti intr-una, ca lumea sa se obisnuiasca cu tine si evident sa te obisnuiesti si tu, sau poti sa incerci sa iti iei jocuri marfa pe telefon si sa te joci intr-una si ei or sa fie curiosi si o sa se bage in seama si le explici si lor te dai drept profesionista si asta e(asta ar parea un sfat stupid dar functioneaza in special cu baietii ca ei sunt nebuni dupa jocuri)

| Snejok a răspuns (pentru 93Silviu93):

Nu sunt in clasa 11 si da, cam de la inceput eram tacuta dar nu intr-atit

| 93Silviu93 a răspuns (pentru Snejok):

Atunci incearca sa iti gasesti un amic cv pe net...incearca sa iesi cu el/ea in realitate si vezi cum te descurci cu o fata noua(ar fi o metoda buna sa stii)