Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Buna)))
Ma numesc Olga, am 17 ani. Sufer foarte mult de timiditate. Imi este frica sa vorbesc intr-un grup de prieteni, pentru nu afi criticata, luata in ris. Ma inrosesc foarte des din diverse motive.
Chiar daca sunt frumoasa, o figura excelenta totusi imi gasesc difecte in imbracaminte, comportament. Nu ma pot simti liber la scoala, linga colegi. Din aceste cauze n-am prieteni si ma simt in singuratate. Unicul care ma intelege cel mai bine este fratele meu, doar acest fapt ma bucura putin.
Va rog frumos sfatuiti-ma cum sa depasesk aceasta stare a timiditatii, care ma face sa nu traiesc ci doar sa exist.

Răspuns Câştigător
| ROB3RT89 a răspuns:

Buna.
Nu te cataloga singura ca fiind frumoasa,lasa-i pe altii sa te descopere si sa te accepte asa cum esti.
Faptul ca ti-e firica sa nu fi judecata,critica si loata in ras,e un factor care influenteaza timiditatea.
Daca ai ceva de zis,spune fara temeri, gaseste-ti curajul asta.
Cand vine vorba de superficilitate, sunt multi care au ceva de comentat.
Nu le da prea multa atentie, important e sa te simti bine in pielea ta, nu sa adopti un comportament sau un stil vestimentar sa-i mutumesti pe altii.
Iti lipseste increderea in sine pe care trebuie sa o capeti.
Nu o vei capata stand pe net si confruntandu-te tot mai des cu situatii care te fac sa nu fi in largul tau.
Asa o sa te descoperi mai bine si o sa vezi unde gresesti.
Cu timpu o sa inveti si ce atitudine sa ai intr-un colectiv si mai ales cand sa o pui in aplicare.
Succes!

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E o întrebare pe care ai pus-o de 2 ori și pe conturi diferite, care-i rostu'?
Toată lumea critică și este criticată.
Timiditatea ta este răsplătită de alții prin critică. Prietenii se mai și "înjură"(amical) pe lângă faptul că mai fac diferențe și gafe, dacă ți-e teamă de asta, atunci mai bine stai în singurătate.
Tu respingi ceea ce îți oferă viața și mai vrei să "trăiești"...

| Snejok a răspuns (pentru anonim_4396):

Am pus-o pe conturi diferite fiindca de abia m-am inregistrat si s-o primit o greseala in acel cont
clar?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Știi care-s remediile timidității?
1. Ia-ți inima în dinți și spune-ți punctul de vedere! Dacă prima dată nu primești aprecieri, nu e nimic, încerci și a doua oară, și a treia, și a n-a. În general, cei care arată că au încredere în ei dau iluzia că sunt mai buni. Critici există mereu, dar nu uita, aici nu ești pe scenă și nu dai un examen. Bine, poate doar în prima fază, dar apoi trebuie să înveți să îți modelezi atitudinea după preferințele lor și după cum răspund ei gândirii tale.
Nu încerca să ieși în evidență cu gesturi sau accesorii mai controversate, cum ar fi un ruj prea puternic sau o bluză cu un decor ciudat. Oamenii-s subiectivi, dacă populara și frumoasa școlii face asta, va deveni noul hit doar pentru că e populară și probabil pentru că ei consideră că e un model de curaj, de urmat. La tine, fiind retrasă, nu va fi așa. Fii cuminte cu alte cuvinte.
Încearcă să îi asculți întâi pe ei, să povestești, arată că manifești interes punându-le întrebări despre subiectul pe care îl relatează persoana cu care vorbești, râzi la glumele lor, nu încerca să pari superioară. Fii deschisă. Nu te lua la ceartă, dar impune-te dacă cineva se ia de tine. Dacă nu ai făcut vreo gafă prea mare, apelează la autoironie - ei văzând că nu te supăra, te vor lăsa în pace -. Devino mai sociabilă. Dezvoltă-ți inteligența emoțională.
Învață din revistele de modă sau roagă o fată mai apropiată de tine să te învețe. Faci o gafă odată, înveți din greșeli. Apelează la părerea cuiva de vârsta ta, adică.
A doua variantă ar fi să te duci să cauți un curs de actorie. Acolo înveți să dai inhibițiile la o parte, să nu mai spun că o parte din terapia folosită de psihologi se găsește și în actorie.
Nu căuta să te apropii prea mult, întâi va fi mai greu, apoi vei găsi persoane ca tine.

| tracicus a răspuns:

Si eu am suferit de asa ceva pana cand am ajuns la liceu.Acum sunt total opus, sunt omul care face glume si ii face pe toti sa se simta bine, dar acest lucru m-a costat mai mult decat sa fiu timid. Ideia e sa te acepti asa cum esti si sa incepi sa dezvolti autoironia. nu-s cum sa iti explic, un exemplu ar fi:daca ai un cos pe fata, e mai usor sa zici catre prieteni ceva de genu (am fost rapit de extraterestii si incep sa ma transform, uite deja imi creste un corn) decat sa dai cu o tona de macheaj si sa stai ascunasa, nu-s, daca crezi ca te pot ajuta, mai vb

| Snejok a răspuns (pentru tracicus):

Eu acum ma aflu la liceu, ma simt incomoda in acet colectiv, imi pare ca toti ma ignora nu ma stimeaza, de aceea mai mult prefer sa tac. NU inteleg cum pot depasi aceasta stare

| tracicus a răspuns (pentru Snejok):

Poate cei din clasa nu merita pretenia ta, dar sigur exista cineva in scoala, care sa te faca se te simti bine. poti sa incepi sa iti faci prieteni stand la o coada si asteptand (ex: zici "o sa vina sfarsitul lumi pana ajungem sa cumparam!, sigur raspunde cineva... si poti continua tot asa)

| viki16 a răspuns:

Uite Daca Zici Ca Esti Frumoasa Intr-o i ia-ti niste haine mai tari asa punk ceva de genu si incepi sa fi guraliva uitate si tu la emisiuni scandaluri de exemplu scrie pe youtube antena 1 scandal sau un show pacatos scandal si de acolo iei atitudine si vorbe asa am facut si eu si uitate la fete bune pe youtube ele sunt foarte guralive si tari in gura iale exemplu fi si tu mai tare si intr-un fel ie bine sa fi mai timida pentru ca il ai pe fratele tau si sa stii cand prieteni iti intorc spatele fratele tau va fi intodeauna langa tine sa te mangaie bafta funda?