| anonim_4396 a întrebat:

Ma numesc Olga, am 17 ani. Sufer foarte mult de timiditate. Imi este frica sa vorbesc intr-un grup de prieteni, pentru nu afi criticata, luata in ris. Ma inrosesc foarte des din diverse motive.
Chiar daca sunt frumoasa, o figura excelenta totusi imi gasesc difecte in imbracaminte, comportament. Nu ma pot simti liber la scoala, linga colegi. Din aceste cauze n-am prieteni si ma simt in singuratate. Unicul care ma intelege cel mai bine este fratele meu, doar acest fapt ma bucura putin.
Va rog frumos sfatuiti-ma cum sa depasesk aceasta stare a timiditatii, care ma face sa nu traiesc ci doar sa exist.

8 răspunsuri:
| Wøodenpints a răspuns:

Dacă vorbești precum scrii, cred că e cea mai bună soluție pentru a nu te face de râs. Ar trebui să fii mândră că nu deschizi gura prea des.

| Brâncuşi a răspuns:

Bună Olga, nu e nimic rău în asta eşti o fată simplă, deşteaptă şi frumoasă exact cum îmi place mie, în general băieţilor le plac fetele sofisticate dar mai mult îmi place stilul tău, totuşi nici chiar aşa timidă dar ai timp să te schimbi. O să vină vremea când o să fi altfel până atunci întoarce-ţi spatele şi ignorăle sunt invidioase, măcar tu nu fumezi şi eşti drăguţă. Ai grijă de tine şi fi mai deschisă, sper să nu mai fi timidă.
Te pup, o zi frumoasă!

| anonim_4396 explică (pentru Brâncuşi):

Mersi mult de incurajare

| MenταLµ a răspuns:

Fi curajoasa, nu patesti nimic. Sa nu-ti pese de ce vorbesc. Poate asa iti place tie sa te-n braci. Deparca ele nu se-n braca mai urat. Lasele sunt rele. Sa nu-i pese de ce vorbesc ele.Nu le baga in seama decat pe cine e amabil cu tine.

| AnnonomusAnonimusAnonimus2013 a răspuns:

Gandeste-te ca esti doar cu fratele tau si ca nu mai esti nimeni altcineva si nu mai pune tot la suflet uni zic ceva jenant de alta persoana sau o iau in ras pentru ca arata prea bine, invata bine sau altele pe care ei nu le au si sunt invidiosi, iar pentru asta isi bat joc de ei. Si eu sunt foarte timid dar stand mai mult de vorba incep si eu sa intru in vorba cu ei pentru a nu zice ca nu stiu ce sa zic sau altele, ma rog, cel mai bine este sa iti gasesti cativa prieteni adevarati care sa nu rada si care sa poata sa te inteleaga perfect cu toate bunurile si defectele pe care le ai!

| Olguta11111111 a răspuns (pentru AnnonomusAnonimusAnonimus2013):

Da, asa si incerk sa fac, dar totusi cind trebu sa vb parca nu-mi ajung cuvinte si ma inrosesc. Intotimpul ma gandesc "ce vor zice oare ceilalti" Si ma impiedica sa-mi expun parerile

| mihai9770 a răspuns:

Si eu sunt timid, serios, dar incerc sa-mi fac 2-3 prieteni cu care vorbesc, sa nu ma simt singur, sa stii ca te inteleg perfect si este oribil. Poate altii nu stiu cum este.

| andrada12345678910 a răspuns:

Scoate TOT din tine!
du-te la lume ca (scuze k scriu asta) daca nu o sa devi salbatica sau na infine nu o sa vorbesti cu oameni sau ce stiu eu ce! big grin
in pauza incepe sa vorbesti cu lumea din jurul tau! big grin
timidatea ii un lucru foarte greu de trecut peste eu una merg la presedinte si vorbesc nu mi rusine dar daca tin vreun referat atuncia ii naspa la mine ^^ big grin oricum INCEPE SA VORBESTI CU LUMEA DIN CLASA TA! asta-i sfatul meu!

FUNDA? big grin