| TakotaKun a întrebat:

Am şi eu o problemă destul de mare. Ieri am fost la festivitatea de premiere la cei de-a 8-a (da, sunt a 7-a). A fost totul ok. Azi, la şcoală, nici bine nu intru în școală mă întâmpină proful de sport şi începe să-mi zică că m-am purtat ca un needucat, că am huidut nu ştiu ce profă şi aşa. Am încercat să mă apăr spunând că nu eu ci alții de la o altă clasă. Bineînțeles că nu m-a crezut şi acum mă ştiu toți profii pentru ceva ce nu am făcut. Tot azi am fost "amenințat" că voi fi propus în consiliu pentru scăderea notei la purtare. Ce să fac? Le-am povestit părinților şi aceştia au impresia că profesorul i-a văzut pe cei din clasa aia dar a făcut favoritisme, diriginta crede la fel. Vă rog ajutor, chiar nu vreau să am probleme cu profii acum pe ultimele 2 săptămâni.

4 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Mergi cu tatăl tău la școală și vorbește cu directorul.
Eventual cere pe la colegi înregistrări făcute cu telefonul - se va vedea cine, ce și cum au făcut acolo.

| TakotaKun explică (pentru mihai69):

Da, aici sunt niste probleme.
1. Tatal meu e plecat in strainatate, parintii mei fiind divortati, dar am vorbit cu amandoi, ca urmare nu pot merge cu taica-meu nici cu maica-mea ca e la munca si nu se poate invoi.
2.La intrarea in sala in care s-a facut festivitatea, ni s-a cerut sa inchidem telefoanele, festivitatea fiind organizata in sala mare a unui teatru.
Singura chestie la care m-am gandit e sa ii povestesc dirigintei ce s-a intamplat si sa merg cu ea la directoarea scolii si sa gasim o solutie, dar profesorul i-a intors pe toti impotriva mea. Doar diriginta ce crede ca proful are ceva cu mine.

| mihai69 a răspuns (pentru TakotaKun):

Nu te supăra că insist, dar sunt sigur că există înregistrări video ale evenimentului. Caută mai bine, întreabă pe toată lumea, nu se poate să nu găsești ceva până la urmă. Chestia cu „închiderea telefoanelor" se referă să fie puse pe silent (să nu deranjeze cu soenrii / notificări), nu oprite de tot. Iar filmări se pot face și cu aparatele foto... Așadar, baftă în a găsi filmele! Dacă spui că diriga te crede, solicită-i și ei sprijin în acest sens!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Când te mai întâlnești cu directoarea spune-i în felul următor: "Deși nu am făcut nimic și v-am spus adevărul, fie ca dumneavoastră. Îmi cer scuze că m-am purtat urât."
Așa le arăți că tu ești mai deștept.
Apoi trebuie să mergi și la țicnitul ăla de profesor ("profesor") să-l faci să se simtă vinovat : " Eu vreau să dau la liceu militar, iar dumneavoastră vreți scăderea notei mele la purtare, chiar dacă nu am făcut nimic. Deși vreți să îmi distrugeți cariera, eu îmi cer scuze, chiar dacă nu eu m-am purtat urât."
Asta o spui la vrăjeală cu liceul militar pentru că acolo mi se pare că e obligatorie nota la purtare nu știu cât.
Poți să îi minți că dai la liceu militar și după ce se închid mediile le spui că te-ai răzgândit.