| Anonimul20134 a întrebat:

Am un defect care nu il suport, anume : Frica sa vorbesc cu fete... Este o fata in clasa pe care o plac dar chiar nu stiu cum sa ii zic asta. Mereu cand sunt pe langa ea ma ia o tacere, parca nu mai pot sa vorbesc. Imi este si frica ca poate ma refuza. Caci eu nu sunt chiar genul de persoana "cunoscuta" din clasa. Sunt genul acela care sta prin ultimele banci si nu ridica mana aproape niciodata pentru ca, cum am zis. Sunt foarte timid. Stiti cum sa scap de defectul asta?

3 răspunsuri:
| ElenaSA a răspuns:

Timiditatea poate sa si atraga fetele. Nu toate fetele vor baieti populari. Pe de alta parte, chiar daca cineva te respinge nu este din cauza timiditatii, ci din cauza ca poate nu-i place de tine pe ansamblu. Dar deocamdata nu stii care este situatia si nu este cazul sa-ti faci ganduri negre degeaba. Interactioneaza cu fata normal, o intrebi ceva, o saluti, o ajuti cu ceva, zambesti la ea. Succes!

| slenderica a răspuns:

Pai abia ai intrat la scoala de nu te cunosc colegii?

| ijuuuuuuu a răspuns:

Timiditatea e la putere în generația asta.
Vorbește cu ea pe mess, facebook, salut-o la școală.
Până la urmă ce are dacă îi spui față în față că o placi? Faci o încercare.
Până la urmă și refuzul e un răspuns și nu trebuie să te sperii de el.
Înfruntă-ți frica!