| anonim_4396 a întrebat:

Aş avea nevoie de nişte sfaturi referitoare la "iubire", un capitol la care eu stau destul de prost... Este vorba de un coleg de clasă. Eu îl cam băgasem în friendzone neintenţionat şi abia acum mi-am dat seama că el mereu se uita la mine într-un anume fel în care nu toţi băieţii se uită şi mereu îmi zâmbeşte şi se comportă frumos şi atent cu mine, iar eu flirtam cu alţi băieţi (deşi numai din joacă) în preajma lui. Şi îmi dau seama cum îl făceam să se simtă şi chiar îmi pare rău pentru că el nu merita. Noi doi nu avem o relaţie foarte strânsă (noi nefăcând parte din aceeaşi "bisericuţă") şi de multe ori când rămânem singuri avem momente jenante de linişte şi rareori iniţiem o conversaţie.
Nu ştiu cum ar trebui sa abordez situaţia. Regret faptul că am făcut-o pe indiferenta şi că l-am făcut să creadă că nu-mi pasă de el. Chiar îl plac. Cum i-aş putea arăta asta într-un mod subtil? Cum să mă bag în vorbă cu el?

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Te duci efectiv si vorbesti cu el, e usor cand sunteti in aceeasi clasa ca poti sa incepi conversatia cu o tema, lectie, profesor ceva si apoi sa aduci in vorba subiecte mai personale.

| PrintesaGumitaa a răspuns:

Daca ii place de tine de ce nu ti-a spus? Faptul ca ti se pare tie ca se uita intr-un anumit mod nu inseamna nimic, toti baietii se uita.
Daca iti zambeste si se comporta frumos, din nou nu inseamna nimic, poate fi vorba de educatie.
Daca vrei sa te bagi in vorba, incearca pe Facebook pentru ca ai spus ca atunci cand ramaneti singuri rareori vorbiti. Daca si pe Facebook nu aveti subiecte de vorbit inseamna ca nu prea va potriviti.

| anonim_4396 explică (pentru PrintesaGumitaa):

Adevarul e ca vorbim pe mess, nu foarte des ce e drept, dar si cand vorbim foloseste multe emoticoane si stickere. Iar despre uitat l-am surprins de multe ori uitandu-se la mine, iar cand ma intorceam inspre el, continua sa se uite vreo 2 secunde si apoi se intorcea in dialog cu prietenii lui ca si cand nimic nu s-ar fi întâmplat. Dar ai dreptate, poate ca dorinta mea de a ma place a transformat niste gesturi de ale lui in niste semnale false. Cred ca voi vorbi cu el ca sa ma lamuresc. Multumesc pentru raspuns!