| Cizma2007 a întrebat:

Salut TPU. As avea nevoie de puțin ajutor in legătură cu ceva.
Bun.
Am o prietena cu care vorbeam in fiecare zi si noaptea pana la 2/3 si mai suntem si prieteni de 5 ani. De cam prin decembrie, noiembrie ceva de genu a început sa-mi bata diverse apropouri. Nu le-am băgat in seama pentru ca sunt destul de sensibil si am crezut ca mi se pare. Dar de pe 14 februarie nu mi-a mai dat mesaj deloc (gen cam de atunci nu mai deschidea conversații ci doar eu).
Acum problema nu e ca numai vb asa mult ci ca cu mine vorbește puțin in sec si cu indiferenta si cu alte persoane râde si e zâmbitoare.

Chiar dacă sunt băiat a fost si inca este cea mai buna prietena a mea(pentru mine) si chiar o iubesc.
Sunt sensibil sau chiar relația de prietenie se raceste?

Si inca ceva.De 4 sau 5 luni (ceva de genul) si-a făcut un nou grup de prieteni format din fete si probabil acele fete (care sunt si colege cu mine) i-au schimbat puțin personalitatea. Acum nu știu ori in bine ori in rău e partea 2. Dar ceea ce ma doare pe mine e ca pur si simplu parca omul din fata mea (prietena mea) este într-o continua moarte. Doamne ferește. Deci pur si simplu vad cum ne răcim. Deci ajungeam in unele momente sa ma simt mai apropiat de unele persoane cu care nu avem o legătură asa stabila decât cu ea. Din cele spuse mai sus credeți ca sunt eu puțin sensibil si o iau prea direct sau chiar e pe terminate? sad

Va mulțumesc anticipat pentru ajutor ✨. Scuzați pentru eventualele greșeli gramaticale dar am scris destul de rapid.

2 răspunsuri:
| Floridori a răspuns:

Opinia mea este ca nu exista prietenie sincera intre o fata si un baiat sau un barbat si o femeie. Poate exista o oarecare amicitie, poate exista colegialitate si pot exista interactiuni normale in acest sens, dar nu o prietenie sincera in adevaratul sens al cuvantului, deoarece cel putin din partea unuia (daca nu a ambilor), va exista un alt tip de interes sau dorinta.

Personal, nu cred ca acele noi prietene o influenteaza, sau cel putin nu asa mult cum crezi tu.Cred ca ceea ce se intampla este ca la un moment dat, fata si-a dorit sa fiti mai mult decat prieteni, a incercat sa iti dea de inteles, dar din moment ce nu a primit un raspunsuri pozitive, sau semne care sa indice ca si tu ai vrea (din contra), a realizat ca e mai bine sa se distanteze.

| vasile2222 a răspuns:

Relatiile nu sunt pe viata. Evoluam, ne schimbam etc.
Mergi mai departe.