| Cizma2007 a întrebat:

Salut TPU. As avea nevoie de puțin ajutor in legătură cu ceva.
Bun. Deci
Am o prietena cu care vorbeam in fiecare zi si noaptea pana la 2/3 si mai suntem si prieteni de 5 ani. De cam prin decembrie, noiembrie ceva de genu a început sa mi bata diverse apropouri. Nu le am băgat in seama pentru ca sunt destul de sensibil.Si am crezut ca mi se pare. Dar de pe 14 februarie nu mi-a mai dat mesaj deloc (gen cam de atunci nu mai deschidea conversații ci doar eu)
Acum problema nu e ca numai vb asa mult ci ca cu mine vorbește puțin in sec si cu indiferenta si cu alte persoane râde si e zâmbitoare.

Chiar dacă sunt băiat a fost si inca este cea mai buna prietena a mea(pentru mine) si chiar o iubesc.
Sunt sensibil sau chiar relația de prietenie se raceste?

Si inca ceva.De 4 sau 5 luni (ceva de genul) si a făcut un nou grup de prieteni format din fete si probabil acele fete (care sunt si colege cu mine) i au schimbat puțin personalitatea. Acum nu știu ori in bine ori in rău e partea 2. Dar ceea ce ma doare pe mine e ca pur si simplu parca omul din fata mea (prietena mea) este într o continua moarte. Doamne ferește. Deci pur si simplu vad cum ne răcim. Deci ajungeam in unele momente sa ma simt mai apropiat de unele persoane cu care nu avem o legătură asa stabila decât cu ea. Din cele spuse mai sus credeți ca sunt eu puțin sensibil si o iau prea direct sau chiar e pe terminate? sad

Va mulțumesc anticipat pentru ajutor ✨. Scuzați pentru eventualele greșeli gramaticale dar am scris destul de rapid.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salutare! Si eu (fată) am cam acelasi gen de sentimente legate de alte persoane. Si eu sunt mai sensibilă si ma doare sa vad cum alti oameni care mi-au fost candva prieteni se departeaza de mine usor usor, ca si cum nimic n-ar fi fost intre noi.
Ma bucur totusi ca mai exista persoane ca tine, care pun atata pret pe relatii. Ma simt insfarsit validă. happy
Incearca sa o inviti la o discutie. Intr-un parc (in fine, cu pandenia asta, vorba aia, unde e permis) si roag-o sa fie sincera cu tine. Cere-i seriozitate. Deschide-te in fața ei si spune-i ce simti, ca sa aiba si ea curajul. Roag-o sa-ti spuna daca-i pasa sau nu. (Mie in locul ei mi-ar pasa, intrucat vad ca si tie iti pasa si pe asta se bazeaza o prietenie), dar daca nu ii pasa, macar sa incheiati intr-un mod frumos prietenia. Sau macar sa luati o pauza. De multe ori o mica pauza poate ajuta la gasirea de solutii sau raspunsuri.
Poate ca e intr-o perioada mai tulbure. Poate nu mai pune atata preț pe prietenia voastra. Poate ca are ceva pe suflet si nu are curajul sa-ti zica. Sunt multe cauze, important e sa-i ceri seriozitate si sa-i oferi incredere. De obicei persoanele care se racesc de mine au gasit alti oameni care le starneac interesul mai mult. Am incercat sa copiez si eu acei oameni, ca sa-mi recastig asa-zisii prieteni, dar am esuat de-a binelea. Nu eram decat o clonă, o distractie, o fată care copia personalitatea tuturor. Eram fata,, plăcută de toată lumea dar fără niciun prieten". Ba chiar toti s-au prefacut ca nici nu ma cunosteau. Asa ca am decis ca, daca cineva nu ma place pentru cine sunt, nu are rost sa ma prefac ca sunt altcineva, ci mai bine caut pe cineva care sa ma placa asa cum sunt.
Asa ca ia-o la o discutie, vezi ce zice, iar daca nu mai e intetesata de prietenie, fa ce am facut eu, adica mergi mai departe, dar fara sa pierzi persoana sensibila si sentimentala din tine, pentru ca, desi majoritatea adoleacentilor din ziua de azi nu o apreciaza, eu o apreciez. Asa ca, te rog, nu te schimba.
Mult succes!

| Cizma2007 explică (pentru anonim_4396):

Mersi foarte mult (your insomnia). Ma bucur ca este cineva care a simțit si simte aceleași lucruri pe care le am descris. Intr-adevar nu am ținut cu ea o discuție sincera, sincera de tot deoarece mi-a fost frica ca nu o va lua in considerare. Dar totusi i-am mai bătut niste mici apropouri legat de chestia asta dar fără folos. Mereu zicea ca nu e suparata si ca nu are nimic cu mine. Si nu vreau sa par egoist dar din ce stiu eu nu am făcut nimic încât sa se strice totul dintr-o-data. Din ratiunea mea, probabil cum ai zis si tu, in acele fete a găsit ceva ce nu am eu. Si exact ca tine am încercat sa copiez acele fete dar nici un rezultat. Îmi este foarte dor de ea ca personalitate si ca om. Mereu am iubit o si am avut grija de ea. Nu i-am zis de foarte multe ori acest lucru dar a fost cea mai buna persoana din viata mea. (si inca este pentru mine). Parca acum îmi amintesc când avema crush pe o fata si ea ma învața cum sa vorbesc si ce sa fac. Prietenia noastră era una ciudata dar sincera. Nu aratam la lume gesturile astea dar cât eram numai noi 2 eram foarte fericiti si împliniți. Nu neapărat ca ne ar fi fost rușine dar asa eram noi ca si caractere. Noi nu am mai conversat asa mult de pe 14 februarie anul asta. Si ca sa vedeți ce face destinul, cu o zi in urma vorbeam cu ea ca cum ar fi sa nu ne fi împrietenit niciodată. Si ca sa vezi peste ceva timp suntem niște străini. Pot face si un test Chiar. Acum dacă ii trimit un msj cu - bună, ce faci - îmi răspunde cu bine si ma mai întreabă tu si atat. Si de acolo gata, amin. Deci pur si simplu numai eu trebuie sa deschid conversații. Acum nu știu dacă si ea simte ca relația noastră s-a răcit sau nu, dar asta e partea a2a. In lume toti ziceau ca suntem ca niște îndrăgostiti dar nu simt pentru ea nici o atracție fizica si nici ea pentru mine (cu siguranță). Am încercat sa ascund ceea ce simt ca sa nu para ca o forțez pe ea sa mai fie prietena cu mine. Dar acum nu știu dacă e ok sau nu. Pe ea o cheamă, Eve, si aceasta Eve a fost un motiv bun de zâmbet pentru mine? Voi încerca sa i mai bat niște apropouri si daca nu reacționează e semn ca s-a cam terminat? Îți mulțumesc pentru răspuns. M ai făcut sa ma simt mai bine?

3 răspunsuri:
| AlaSwek a răspuns:

Salutare.
Nu stiu prin ce te referi la sensibil, dar în niciun caz nu cred ca este asa rece din această cauză. Nu cred ca are treaba.
Cel mai probabil, da acu nu stiu, deci nu ma asculta, poate a găsit pe alt cineva maestre, vreun alt băiat ceva, care sa i povestească, si sa iasa cu el, habar n am, în ziua de azi stii cum sunt fetele. Ba brothere, eu zic asa, nu i mai scrie un timp tu primul, si las o pe ea, o sa fie greu la inceput, da dupa te obișnuiești, las o pe ea sa activeze conversația. Nu esti nici tu ultimu băiat, și nici ea ultima fata, în orice zi, se poate intampla ceva care ti cam schimba viata, n ai de unde sa stii. Asculta sfatul meu daca crezi ca e bun, eu spre ex asa as face. Mult succes, sărbători fericite

| Cizma2007 explică (pentru AlaSwek):

Îți mulțumesc pentru răspuns. Asta este problema ca am încercat sa nu mi mai pese si din contra parca e si mai distanta.Dar îți mulțumesc pentru sfat. ✨