| OrlandoBaiatulDeAur a întrebat:

Salut TPU! Astazi la scoala am aflat ca am 60 de absente nemotivate si ca sunt in stare de corigenta la 2 materii... Diriginta a sunat-o pe mama si i-a vorbit foarte urat la telefon, in sensul ca rastit si cu aroganta.Mama a facut un show acasa cu mine si diseara vrea sa-i spuna tatei. Tata e un om foarte violent si are probleme mari cu alcoolul, nu vreau sa afle ca nu o sa aiba o reactie prea frumoasa(o data m-a batut si mi-a rupt parul din cap ca am ajuns cu 30 de min mai tarziu acasa decat ora la care mi-a zis, mai exact am ajuns la 10 si trebuia la 9:30 sa fiu in casa).Cu absentele aproape am rezolvat ca maine fac rost de scutiri pentru toate(am vorbit deja cu doctorul) si pentru mate o sa invat sa trec.Cum as putea s-o fac pe mama sa inteleaga ca nu e sfarsitul lumii? Cum a ajuns acasa a injurat si a vrut sa ma taie.
Mentionez ca am 15 ani si acum termin clasa a 9 a pe profil mate-info la un liceu bun.Pe acest profil am mers ca m-au obligat.Ei sunt comunisti si pun scoala pe primul loc.

Va rog ajutor! Dau funda

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ai rezolvat pe drk cu scutirile. Lasa minciunile.
Vor sa inveti ca sa nu ajungi sa amesteci ciment cu apa pe santier, toata viata, nu ca sunt comunisti.
Gandire de copil imatur.

| OrlandoBaiatulDeAur explică (pentru darrio2007):

A rezolvat o chiar mama....nu eu

| darrio2007 a răspuns (pentru OrlandoBaiatulDeAur):

Vezi că tot un comunist te-a rezolvat?

| sammie a răspuns:

Ar trebui să-i spui mamei tale adevărul. Adică de ce ai 60 de absențe ( în caz că ai fost să chiulești ) tot ar trebui să-i spui.
De chestia cu tatăl tău noi nu te putem ajuta în niciun fel. Nu putem să mergem acum la tatăl tău să-i spunem să nu te bată, nu? Trebuie să-ți asumi lucrurile pe care le faci. Data viitoare vei învăța mai mult și nu vei mai chiulii de la ore. ( În caz că ai făcut asta ) sau nu vei mai avea atâtea absențe.