| vampir004 a întrebat:

Am 45 de absente la scoala si vreau sa iau scutiri pentru ca am avut probleme si n-am putut veni, dar le am pe zile diferite absentele si uneori mai plecam si la ultima ora si nu stiu ce sa fac.

7 răspunsuri:
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.
Mergi la medicul de familie şi roagă-l să îţi dea o scutire medicală care să poată acoperi toată perioada în care ai lipsit de la şcoală.
Nu poţi cere câte o scutire pentru fiecare zi, ar fi dificil atât pentru medic să ţi le scrie, cât şi pentru diriginte să îţi motiveze absenţele.
Totul va fi bine, nu trebuie să te îngrijorezi însă e nevoie să nu mai lipseşti deoarece ar cam bate la ochi.
Pa-pa.

| thewomaninwhite a răspuns:

Ia scutire pentru toate zilele in care ai lipsit poti sa mai aduci si cerere

| Own3r a răspuns:

Du-te la medicul de familie si spune-i sa iti dea scutire pe toate zilele in care ai lipsit

| Chuchk a răspuns:

Hmm.E o problema serioasa, ai incercat sa vorbesti cu profesori sau cu directorul? Daca ai lipsit de la cursuri pe motive medicale sau personale, ar trebui sa te duci la medicul de familie sa iei o adeverinta cu problema medicala pe care ai avut-o in perioada xx-xx, iar la cele din familie cerele parintilor tai niste foi de hartie prin care sa confireme ca ai libsit de la ore dintr-un motiv(ex:decesul unui membru din familie)si daile profesorului.Sunt sigur ca va intelege situatia

| Priceputeanu a răspuns:

Daca ai avut probleme de sanatate, atunci primesti oricum scutire de la medicul de familie, daca ai absentat nemotivat asta e, ramai cu absentele, medicii nu mai dau scutiri asa de usor, sunt verificati.

| IngerasIngeras2013 a răspuns:

Pai clar doctora nu iti poate da scutiri, dar poti motiva cateva din ele cu ajutorul unui parinte! Ai voie 3 astfel de scutiri pe semestru, dar alege si tu 3 zile in care ai mai multe absente, sau pe o scutre pune doua zile consecutive!
Domnule diriginte/Doamna diriginte,
Mama elevului (numele tau), (numele mamei), va roaga sa-l invoiti pe acesta pe data de... din motive familiale/de sanatate
si semnatura mamei/tatalui

| vampir004 explică (pentru IngerasIngeras2013):

Pai,am absente si pe luna trecuta si nu stiu daca cu motivatie de la parinte ar merge sa le motivez si pe acelea