Întrebare recomandată | lExArTwIsT a întrebat:

Ce metode folositi voi pentru a va elibera mintea, a va concentra, pentru a retine sau a invata mai usor de exemplu cometariile la romana?

26 răspunsuri:
| Lamaitzza a răspuns:

Eu prima si prima oara citesc lectura respectiva, fie din manual si cel mai bine e sa citesti intreaga opera deoarece in manual sunt fragmente in general. Asta e important deoarece intelegi prima oara despre ce e vorba si ti-o structurezi ca pe o poveste, o retii. Apoi, invat trasaturile genului de care apartile lectura ( epic, liric etc ), dupa aceea citesc comentariul respectiv de cateva ori si imi fac propriul comentariu.
Nu trebuie sa tocesti, trebuie sa povestesti ceea ce ai inteles tu doar ca dupa anumite portiuni de text adaugi trasaturile care se potrivesc. Si ceva foarte important, imi fac cruce si, dupa ce imi formez propriul comentariu, il scriu pe o foaie, il compar, il corectez, asa se retine mult mai bine.
Succes!

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

Eu ies de la ora 9si, la 10si pe afara.Ma relaxeaza.Nu e chiar o metodqa folosita de mine, dar cred ca merge. ^ ^

| MitroKta a răspuns:

Ascult muzica linistita, clasica. In legatura cu comentariile la romana, nu le-am invatat niciodata- intotdeauna am spus ce am crezut eu- bineinteles nu mi-a picat mereu bine- dar mi-am format ochiul critic

| FadetoBlack a răspuns:

Hai mă, credeţi că dacă respiri aer curat şi dacă ieşi afară o să reuşeşti să înveţi? laughing
Învaţă cum ştii tu mai bine şi cum reţii mai bine. Aerul şi câteva dintre cele enumerate mai sus, nu au să-ţi fie de folos oricum.

| LiviuStefan a răspuns (pentru FadetoBlack):

Poi eu asa scap de stres.:/Pe mine ma relaxeaza daca beau apa si respir adanc...

| FadetoBlack a răspuns (pentru LiviuStefan):

Good joke. Doar ţi se pare.

| LiviuStefan a răspuns (pentru FadetoBlack):

Atunci sunt eu prea bunsmug.laughing)))

| FadetoBlack a răspuns (pentru LiviuStefan):

Probabil.

| LiviuStefan a răspuns (pentru FadetoBlack):

No.Eu sunt varza si uneori cred ca`s in plus pe lumea asta!

| FadetoBlack a răspuns (pentru LiviuStefan):

Subscriu.

| KyufyxD a răspuns:

O tura cu bitza prin padure si sa vezi dupa aia cum invetiwinking, la mine merge.

| AndreeaE a răspuns:

Eu de obicei imi eliberez mintea nu ma mai gandesc la nimic si incerc sa fiu intr-un loc retras ne populat.

| WhiteLife a răspuns:

Eu ma rog inainte.

| Lamaitzza a răspuns (pentru WhiteLife):

Frumos raspuns, ti-as da funda. Chiar m-ai impresionat.
Te imbratisez!

| WhiteLife a răspuns (pentru Lamaitzza):

Multumesc frumos. Funda da-o altuia care are nevoie de ea.
Scuze, acum am vazut ca nu tu ai postat intrebarea.

O seara placuta!

| LiviuStefan a răspuns:

Eu beau apa si respir aer curat... dupa care stau intins in pat si dupa beau iar apa respir

| WhiteLife a răspuns (pentru LiviuStefan):

Este foarte sanatos sa petreci inainte de a studia cateva minute cu geamul deschis sau chiar afara pentru a se oxigena creierul.

| LiviuStefan a răspuns (pentru WhiteLife):

;;]

| Alsodrfegnha a răspuns:

Multa cafea si Parazitii sau Fallulah/Joshua James/Aerosmith pe fundal. Ciocolata si apoi timp nelimitat de privit ca proasta intr-un singur punct... Dar inainte de toate, cafea si ceva lectura de placerebatting eyelashes

| Feelings14 a răspuns:

Singura in camerasi cu putina mjuzica de care iti place tie. ^.^ si daca nu-ti place muzica, atuncia stai undeva unde e lumina multa ( geam). iti da inspiratie in ceea ce scriihee hee

| Ex89 a răspuns:

Pai in primul rand aerisesteti camera bine asta este printre cei mai importanti factori, in timp ce iti aerisesti camera fa o scurta recapitulare cu tot ce sti, formeazati cuvinte cheie in minte, sa nu te gandesti ca o sa tii minte toate comentariile pe derost, dar daca iti formezi cuvinte cheie vine totul de la sine, incearca sa nu inveti comentarii citeste cartea daca poti, cand citesti incearca sa iti si imaginezi ca si cand vezi un film, sa nu uitam totusi ca, creierul este format din muschii si muschiul contine 70% apa de aceea incearca sa bei cat mai multa apa 2L pe zi daca poti, bea ceai de menta este foarte bun, mananca nuci, ar fi mai multi factori pentru o imbunatatire a mintii pentru a memora. Incearca exercitii de memorare, joaca chiar sah daca iti place.

| Privacy a răspuns:

Cand te pui sa inveti trebuie sa fii foarte linistita. O jumatate de ora de somn sau o ora te-ar relaxa si te-ar face mai apta de invatat. Trebuie sa nu fie nimic in preajma ta care sa-ti distraga atentia. Nu muzica, nu internet, tv. Ca sa retii, cel mai usor e sa le inveti logic, nu mecanic. Cand citesti ceva si ai impresia ca nu intelegi, mai citeste o data, cauta informatia, chestii de genu. Odata ce informatia a fost asimilata, ti-e mult mai usor sa vezi cum se mananca si comentariile astea. Citesti de mai multe ori, zilnic, sau stiu eu. Ajuta! Eu asa ma descurc cu comentariile lungi la romana sau cand am de invatat mult la anumita materie. Sper ca ti-am fost de folos.:*

| Codinz a răspuns:

Muzica te ajuta sa te concentrezi mai bine.

| floryinna a răspuns:

Pai te folosesti de ce stii si potii sa spui acel lucru de 10 ori dar cu alte cuvinte!
Funda :*

| Stoenescu_Daniel_1986 a răspuns:

Tragi aer in piept si te gandesti numai la chestia aia

| PuishorMartisor a răspuns:

Un loc aparte de toti, deschid fereastra si i-au un gat de aer, poti sa te speli pe fata.Sunt sigur ca ti va ajuta.Bafta la invatat.